Êzîdî soykırımının resmi olarak tanınması için kampanya

  • 12:57 30 Haziran 2022
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İsviçre Demokratik Kürt Toplumu (CDK-S) İsviçre devleti tarafından Êzîdîlere yönelik katliamı soykırım olarak tanınması için imza kampanyası başlattı. 
 
Şengal’de binlercesinin katledildiği, yüzbinlerin göçe maruz bırakıldığı ve kadınların köle pazarlarında satıldığı Êzîdî katliamı 8’inci yılına giriyor. Katliamın İsviçre devleti tarafından “soykırım” olarak tanınması için İsviçre Demokratik Kürt Toplumu öncülüğünde imza kampanyası başlatıldı. Kampanya ile toplanacak imzalar, Federal Hükümete sunulacak. 
 
‘Yeniden katliam tehdidi altında’
 
DAİŞ tarafından 8 yıl önce Êzîdîlerin katliama maruz kaldığını, fakat evlerine döndükten kısa bir süre sonra Êzîdî halkının yeniden katliam tehdidi ile yüz yüze olduğu belirtilen kampanya çağrı metninde, “Federal Hükümetinden Êzîdî soykırımını resmi olarak tanımasını, Türk ve Irak ordularının koordineli askeri operasyonları sonucu tehdit altındaki bu topluluğun uluslararası korumasını taahhüt etmesini ve ayrıca Şengal Dağları'ndaki Êzîdî yerleşimlerinin yeniden inşası için mali destek taahhüt etmesini talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.
 
Soykırım tanınsın
 
Son yıllarda halkın bir kısmının kendi yaşam alanlarına geri döndüğü ve burada yeniden yaşamlarını kurmaya çalıştıkları kaydedilen metinde, Êzîdîlerin Nisan ayından bu yana Türk ve Irak devletlerinin Irak'ın kuzeyine yönelik koordineli askeri müdahaleleriyle tehdit altında olduğuna dikkat çekildi. Türk hava kuvvetlerinin Êzîdî yerleşim bölgelerini bombaladığını ve Irak ordusunun da bazı Êzîdî bölgelerinin kontrolünü ele geçirdiği belirtilen metinde, “2014 tarihinde yaşanan soykırım sonrası Êzîdî halkının kendi savunması için oluşturduğu öz savunma birliklerinin de tasfiye etmeye çalışılmaktadır. Kendi kaderini tayin hakkından hâlâ yoksun olan Êzîdîler, bir kez daha jeopolitik güç oyunlarının kurbanı oldular” ifadeleri kullanıldı.  Êzîdîlere yönelik katliamların Birleşmiş Milletler ve Avrupa Parlamentosu tarafından bir “soykırım” olarak nitelendirildiğini hatırlatılan metinde, kalan Êzîdî nüfusun korunması ve soykırımın İsviçre hükümeti tarafından tanınmasının her zamankinden daha acil bir durum teşkil ettiği kaydedildi. 
 
Kampanyanın imza metnine şu adresten ulaşılabilir  https://act.campax.org/petitions/reconnaissance-du-genocide-de-la-communaute-yezidie-dans-le-nord-de-l-irak?utm_campaign=blast2022-06-29