Ekvador'da yılın başından bu yana en az 206 kadın katledildi

  • 18:36 2 Ekim 2022
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Ekvador'da yılın başından bu yana en az 206 kadının erkekler tarafından katledilmesi, yüzlerce kadın tarafından protesto edildi. 
 
Ekvador’ın başkenti Quito’da kadın katliamları protesto edildi. Kadınlar, “Bana iyi bakın, bir sonraki kurban ben olabilirim” yazılı dövizler taşırken sık sık, “Yaşamak istiyoruz” sloganını attı. “Feminisid devletine karşı birleştik” şiarıyla organize edilen eylemde, kadın katliamları kınandı. 
 
11 Eylül'de bir kadın katledildi
 
Ekvador'da en son 34 yaşındaki Maria Belen Bernal isimli avukatın katledilmesi büyük bir tepkiye neden oldu. 11 Eylül'de Polis Yüksek Okulu'ndan çıktıktan sonra Albay olan evli olduğu German Caceres'i ziyaret eden Maria, fail ile görüştükten sonra kayboldu. German Caceres de kayıplara karıştı. Olaya ilişkin Ekvador Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso iki general ve İçişleri Bakanı Patricio Carillo’nun görevden alınması talimatını verdi.
 
Ülkede cinsiyet şiddetini gözetleyen bir sivil toplum örgütüne göre yılın başından bu yana 206  kadın katledildi. Başsavcılık Bürosu, 2014 yılından beri 573 kadın ve çocuğun katledildiğini açıkladı. 
 
Ekvador’da kadın katliamına 26 yıla varan hapis cezaları öngörülüyor.