Af Örgütü Kabil’deki saldırıyı kınadı

  • 16:46 3 Ekim 2022
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Kabil’de kadın öğrencilerin eğitim gördüğü merkeze yönelik saldırıyı kınayan Uluslararası Af Örgütü, derhal etkili, kapsamlı ve bağımsız bir soruşturma yürütülmesi çağrısında bulundu.
 
Afganistan'ın başkenti Kabil'de 30 Eylül Cuma günü bir eğitim merkezinde meydana gelen intihar saldırısında, aralarında kadın öğrencilerin de olduğu 50'ye yakın kişi hayatını kaybetti ve çoğu kadın öğrencilerden oluşan çok sayıda kişi yaralandı. NuJINHA’da yer alan habere göre, Uluslararası Af Örgütü yayınladığı açıklamada, "fiili yetkililerin" uluslararası hukuk ve standartlara uygun olarak saldırılarla ilgili derhal etkili, kapsamlı ve bağımsız bir soruşturma yürütmesini istedi.
 
Af Örgütü’nün açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
 
“Başta azınlıklar olmak üzere, Taliban yönetimi altındaki tüm insanların güvenliğinin sağlanması için acil adımlar atılmalı. Taliban Afganistan'da iktidarı ele geçirdiğinden beri özellikle de okullarda, camilerde, eğitim merkezlerinde çoğu zaman IŞİD tarafından sistematik olarak hedef alınan Şii Hazaraları korumak için herhangi bir önlem almadı. Kendi adına ihmal ve suç eylemleri, yalnızca Afganistan halkının, özellikle etnik gruplara ve azınlıklara mensup olanların yaşamlarına yönelik tehlikeyi şiddetlendiriyor.”