Hak savunucusu Sepideh Qolian tahliye edildi

  • 16:47 16 Mart 2023
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - İşçi eylemlerine katıldığı gerekçesiyle tutuklanan ve 5 yıl hapis cezası verilen Sepideh Qolian, cezaevinden tahliye edilirken, “Hamaney, ey zalim seni toprağa gömeceğiz” sloganı attı.
 
İran’da hak savunucu olan Sepideh Qolian,  2018 yılında, Kuzistan eyaletindeki bir şeker fabrikası işçilerinin grevine destek verdiği için tutuklanmıştı. 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Sepidah, dün (15 Mart) tutuklu bulunduğu Evin Cezaevi’nden tahliye oldu.
 
Sepidah’ın tahliye haberini, kardeşi Mehdi Qolian  dijital medya hesabından yayınladığı video ile duyururken, NuJINHA’da yer alan habere göre Sepidah, cezaevinden çıkarken, ”Hamaney, ey zalim seni toprağa gömeceğiz” sloganını attı.
 
‘Bu kez İran’ın özgürlüğü umuduyla çıktım’
 
Sepideh, dijital medya hesabından şu paylaşımda bulundu: “Dört yıl yedi ay sonra Haft Tappeh Şeker Kamışı Şirketi davasından tahliye oldum. Bu kez İran’ın özgürlüğü umuduyla çıktım. Arkadaşlarım Sepideh Kashani, Niloufar Bayani, Zahra Zatabji, Bahareh Hedayat, Jalrokh Iraei, Nahid Taqawi ve başta kadın mahkumlar olmak üzere tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını diliyorum.”
 
Sepidah, Ocak ayında kaleme aldığı mektubunda Evin Cezaevi’nde yapılan işkenceleri anlatmıştı.