Ekoloji Birliği Kadın Meclisi: Kadını ve doğayı katleden aynı

  • 11:46 25 Kasım 2022
  • Ekoloji
 
 
İZMİR - Ekoloji Birliği Kadın Meclisi, 25 Kasım dolayısıyla yayınladığı basın metninde ekoloji ve kadın mücadelesi veren tüm kadınları selamlayarak “Kadını doğayı katleden, tüm yeryüzünü bir yok oluşun eşiğine getiren sistem ile mücadelemiz bitmeyecek. Zafer yeryüzünün oluncaya dek” dedi.  
 
Ekoloji Birliği Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla “Kadını doğayı katleden aynı” başlığı ile basın metni yayınladı. Basın metninde ataerkil sistemin kadını ve doğayı metalaştırarak eşitsizliği ürettiğine vurguda bulunulurken, ekoloji ve kadın özgürlük mücadelesi veren tüm kadınlar selamlandı.
 
‘Ataerkil sistem kadını metalaştırdı’
 
Tarihsel süreç içinde ataerkil sistemin kadını metalaştırdığı, üzerinde tahakküm kurup, eşitlik hakkını elinden aldığı belirtilen açıklamada, “Bu metalaştırma ekonomisinde, yeryüzüne karşı girişilen tüm talan ve tahribat ile mecazi olarak 'yeryüzüne tecavüz', kadının artan ekonomik savunmasızlığının cinsel saldırılar da dahil her tür şiddet karşısında da savunmasız hale getirilmesiyle örtüşmektedir” sözleri yer aldı. Açıklamada “İşte ekoloji mücadelesi içindeki kadınlar olarak tüm mücadelemiz bunun içindir. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde dünyanın dört bir yanında doğa ve kadın hakları için mücadele eden, yeryüzünün, kadının ve gelecek nesillerin yıkıcı bir çağın kurbanları olmasının önünde duran, eril zorbalığın, tahakkümüyle baskın kıldığı bu sistemin dayatmasına boyun eğmeyen kadınlara selam olsun” denildi.
 
İran’da kadınların mücadelesi de selamlandı
 
Açıklamada son olarak şu ifadeler kullanıldı: “İran’da ataerkinin şeriat ile hakim kılındığı erkine ve zulmüne başkaldıran, yaşamı pahasına özgürlüğünün peşinden giden, hunharca tüm dünyanın gözü önünde katledilen kız kardeşlerimizin, rüzgarda savrulan saçları, yeryüzünün özgürleşmesi, daha yaşanır ve sürdürülebilir bir gezegen olması için verdiğimiz mücadelenin bayrağıdır. Kadını doğayı katleden, tüm yeryüzünü bir yok oluşun eşiğine getiren sistem ile mücadelemiz bitmeyecek. Zafer yeryüzünün oluncaya dek.”