RJAK Üyesi Jîno: Kazanmaya çok yakınız

  • 09:11 14 Mayıs 2022
  • Güncel
HABER MERKEZİ - RJAK Meclisi Üyesi Jîno Reşîd, KDP destekli saldırılarla kadınların hedef alındığını belirterek, “Kadınlar saldırılara karşı mücadeleyi büyütmeli. Özgürlük kadınlarla mümkündür” çağrısında bulundu. 
 
Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılarında işbirliği yapan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), diğer yandan Irak ile yaptığı anlaşmaya dayanarak Şengal’i hedef gösteriyor. Saldırılarla kadınların hedef alındığını söyleyen Kürdistan Özgür Kadın Örgütü (RJAK) Meclisi Üyesi Jîno Reşîd, kadınların savaşa karşı mücadelesinin önemine değindi. 
 
‘Sorumlusu KDP ve ortağı Türkiye’dir’
 
Jîno, Zap, Metîna ve Avaşîn ile Şengal’e yönelik saldırıların amacına işaret ederek, Türkiye’nin bu saldırılarla bütün Ortadoğu’da hakimiyet kurmak istediğinin altını çizdi. Jîno, “Bu noktada KDP, Türkiye’ye büyük destekler sağlıyor. Barzani ailesi kendi çıkarlarını korumak için seferber olmuş durumda. Buna karşı da büyük bir direniş var. Ancak KDP buraları boşaltıp, Türkiye’ye teslim etmek istiyor. Kendi geleceği ve çıkarları için Kürdistan topraklarını peşkeş çekmiş. Türkiye Misak-ı Milli çerçevesinde bu toprakları ele geçirmek istiyor. Başûr Kürdistan’ı alırsa, İran’a yönelecektir. Türkiye, bölgede doğa ve petrol olmak üzere yer altı ve yer üstü zenginliklere gözünü dikmiş. Yani Başûr’da süren ekonomik krizin baş sorumlusu KDP ve ortağı Türkiye’dir” diye kaydetti. 
 
‘Kadınların sesini kısmak istiyorlar’
 
Jîno, bölgede kadınlara yönelik baskılara dikkat çekerek, Başûr Kürdistan'daki partilerin kadınların sesinin yükselmesini ve kadınların mücadelelerini büyütmesini istemediğini kaydetti. Özellikle de iktidarda olan partilerin, kadınların alanlara çıkıp özgürce mücadele yürütmesine izin vermediğine değinen Jîno, “Çünkü kadınlar mücadelelerini yükselttiklerinde, sonuçlarının da büyük olacaklarını biliyorlar. Kadınların öncülük ettiği mücadelelerin toplumsal etkilerinin büyük olduklarını biliyorlar. Bu yüzden kadınların her alanda sessiz kalmaları için ellerinden geleni yapıyorlar. Bütün kirli oyunları da kadınlar üzerinde deniyorlar. Kadınların sesini kısmak istiyorlar. Bu nedenle kadınlara yönelik farklı bir politika izlenmektedir. Her gün kadınlar öldürülüyor ve tecavüze uğruyor. Ancak tüm bu saldırılara karşı kadınların mücadelesi devam ediyor” sözlerine yer verdi. 
 
Êzidî kadınların Irak ordusunun saldırılarına karşı yürüttüğü direnişin önemli olduğuna değinen Jîno, “Êzidî kadınlar, topraklarının ve kaderlerinin bir kez daha işgalcilerin eline geçmesini istemedikleri için büyük bir direniş gösterdiler. Kadınlar büyük bir önderlik yaptı ve büyük bir direniş gösterdi. Irak güçleri geri çekilmek zorunda kaldı. O direniş biz Kürtler için gurur kaynağı oldu” dedi. 
 
‘Özgürlük kadınlarla mümkündür’
 
Jîno, AKP-KDP’nin tüm saldırılarına rağmen Kürtlerin büyük bir direniş sergilediğini dile getirerek, şöyle devam etti: “Başûr halkı bu direnişe desteklerini arttırmalıdır. Seslerini bu saldırılara karşı yükseltmelidir. Özellikle kadınların ve gençlerin bu mücadeleyi büyütmesi gerekiyor. Kadınlar birlikte mücadele ederek direnişe yön vermelidir. Çünkü kadınlar güçlüdür ve bunu yapabilir. Kürtlerin kaderi birdir. Bu yüzden kadınlar her yerde ayağa kalkmalı. Özgürlük kadınlarla mümkündür. Bu nedenle kadınların sorumluluklarının bilincinde olmaları gerekir. Bize yapılan saldırılara karşı direnişle karşılık vermeliyiz. Eğer bir olup sesimizi yükseltmesek, bu savaşın kurbanları olacağız. İşgale karşı sessiz kalmayacağız. Yapılan bu saldırıların son bulmasını istiyoruz. Kazanmaya çok yakınız. Bu yüzden mücadelemizi daha da genişletmek zorundayız. Türkiye ekonomik, siyasi, sosyal ve sistem olarak çöküşün eşiğinde. Bu yüzden biz kadınlar olarak Başûr’daki mücadelemizi hızlandırıp büyütmeliyiz.”