Emniyetten ailelere: Çocuklarınızın öldüğünü size kim söylüyor?

  • 09:13 14 Mayıs 2022
  • Güncel
HAKKARİ - Yüksekova ilçesinde emniyetin, ifadeye çağırdığı ailelere, “Çocuklarınızın öldüğünü kim size söylüyor?”  gibi sorular sorduğu öğrenildi. 
 
İktidarın baskı politikaları her alanda devam ederken, ailelere dönük yıldırma politikası bölgede üst düzeye ulaşmış durumda. Hakkari merkez ve Yüksekova ilçesinde HPG’ye katılan ve yaşamını yitiren birçok kişinin ailesinin Emniyet Müdürlüğü tarafından ifadeye çağrıldığı öğrenildi.
 
Aileler ifadeye çağrılıyor
 
Emniyetten aranarak ifadeye çağrıldıklarını aktaran aileler, ifadeye vermeye gittiklerinde “Neden kayıp ilanı için gelmediniz?” gibi soruların kendilerine sorulduğunu belirtti.  Aileler ayrıca polisin kendilerine, “Hangi tarihte gitti”, “Nasıl gitti”, “Öldüğünü kimden duydunuz, kim size öldüğünü söylüyor?” şeklinde soruların da kendilerine yönelttiklerini kaydetti.
 
Ailelerin, ifadelerinde yaşamlarını yitiren çocuklarının bilgilerini  televizyon ve dijital medyadan öğrendiklerini söylemelerine rağmen, birçok kez yeniden ifadeye çağrılarak aynı sorularla karşı karşıya kaldığı belirtildi.