Kayıplar için denize karanfil bıraktılar

  • 15:36 21 Mayıs 2022
  • Güncel
İZMİR - İHD ve kayıp yakınları “Uluslararası Kayıplar Haftası” nedeniyle denize karanfil bıraktı. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, "Uluslararası Kayıplar Haftası" nedeniyle eski Sümerbank önünde açıklama yaptı. Açıklamada “Kayıplar vicdandır sahip çık" ve "Failler belli kayıplar nerede" pankartları açıldı, kayıpların fotoğrafları taşındı. Sembolik olarak kadın erkek ayakkabılarının yere bırakıldığı açıklamada, kırmızı karanfiller yere serildi.  Eyleme çok sayıda kurum ve siyasi parti temsilcileri katıldı. 
 
İHD İzmir Şubesi Başkanı Zafer İncin, gözaltında kayıpların devlet politikası olduğunu söyleyerek, aynı zamanda toplumsal muhalefete yönelik sistematik saldırı yöntemlerinden biri olduğunu söyledi. Sisteme karşı aktif mücadele içinde olan insanların gözaltına alınıp kaybedilerek, toplumda kaygı, belirsizlik ve korku yaratılmak istenildiğine dikkati çeken Zafer, böylece toplumsal muhalefetin susturulmaya çalışıldığını kaydetti. Zafer, gözaltına alınan kişilerin genellikle işkence ile katledildiğini, gizli bir yere gömülerek, cesetlerinin ortadan kaldırıldığını anımsatarak, dünyadaki kayıp örnekleri ve mücadele tarihini anlattı. 
 
Yüzleşme çağrısı
 
Zafer, İHD verilerine göre bin 400 civarında insanın gözaltında kaybedildiğini, bunların bir kısmının kimsesizler mezarlığında, bir kısmının ise toplu mezarlara gömüldüğünü söyledi. Hala akıbeti belli olmayan 800 insanın olduğunu dile getiren Zafer, "Bir kere daha yineliyoruz, inkar, cezasızlık ve zaman aşımı politikalarına son verin. Gözaltında kaybettiğiniz bu insanların kemiklerini istiyoruz, bir mezarları olsun istiyoruz. Kayıplarımızı kaybedenlerin yargılanmasını, tarihinizle yüzleşmenizi istiyoruz. Mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz" dedi. 
 
Denize karanfil
 
10 dakikalık oturma eyleminin ardından eski Sümerbank önünden Konak sahile kadar yürüyüş yapıldı. Yurttaşlar ellerindeki karanfilleri denize bırakarak, eylemi sonlandırdı.