İzmir’de Alevi kadınlar Aysel Doğan’ı andı

  • 16:19 21 Mayıs 2022
  • Güncel
İZMİR - Alevi kadınlar, yaşamını yitiren Kürt siyasetçi Aysel Doğan’ı Yamanlar Cemevi’nde düzenledikleri törende andı.
 
Alevi kadınlar İzmir’de Yamanlar Cemevi’nde düzenledikleri anma töreninde ile 11 Mayıs’ta hayatını kaybeden Kürt siyasetçi Aysel Doğan için çerağ uyandırdı. Törende basın metnini Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) İzmir Şubesinden Elif Hurustan, Muteber Akbulak, Güler İpin, Yamanlar Cemevi Kadın Kollarından Hatun Taş, Elif Tepe, Gülay Kara okudu.
 
Anma Yamanlar Cemevi’nden Elif Tepe’nin çerağ uyandırmasıyla başladı. 
 
‘Zulme karşı direnmeyi öğretti’
 
Açıklamada, Aysel’in hak ve hakikat mücadelesi verdiğinin altı çizilerek, Aysel’in mücadelesini Barış Grubu’nda yer alarak büyük cesaret ve özveriyle sürdürdüğü hatırlatıldı. Açıklamada, “Aysel Doğan aynı zamanda kendi kültürü ve inancı için direnen kimliğine sahip çıkan bir kadındı. Aysel Doğan Harde Dewres’in direngen direngen ruhuna sahip ana ve pirlerin ışığıyla başlattığı direnişinde daima hakikati savunarak bizlere zalimin karşısında boyun eğmemeyi, zulme karşı direnmeyi, Zarifelerin Sakinelerin hakikat arayışının takipçisi olmayı öğretmiştir” denildi.
 
‘Mücadelesini yaşatacağız’
 
Aysel’in cenazesine yönelik polis saldırısına işaret edilen açıklamada, “Aysel Doğan Seyit Rıza’nın torunu, özgürlüğün rengi ve Dersim’in kayıp kızlarının sesiydi. Mücadelesi biz kadınların yoluna ışık olmuştur. Bizler de onu unutmayacağız. Her yerde her dilde ve her zaman haksızlığa karşı Aysel’in sesiyle direnişlere haykıracağız. Aysel yanımızda olmasa da ruhu bizimledir. Aysel canın gülüşünü ve direncini Dersim topraklarında kadınların mücadelesinde yaşatacağız” diye kaydedildi. 
 
Çerağın söndürülmesinin ardından lokmalar pay edildi.