CPT’den İmralı Cezaevi’ne ziyaret

  • 18:37 3 Ekim 2022
  • Güncel
 
ANKARA - CPT, 20-29 Eylül tarihlerinde gerçekleştirdikleri Türkiye ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada, bu ziyaret kapsamında İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne de gidildiğini duyurdu.
 
Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), bugün 20-29 Eylül tarihlerinde gerçekleştirdikleri Türkiye ziyaretine ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada ziyaret ettikleri kurumlar sıralandı. CPT'nin ziyaret ettiği kurumlar arasında İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi de yer aldı.
 
Özel amaçlı ziyaret
 
CPT'nin ziyaretlerine ilişkin yayınladığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Avrupa Konseyi İşkencenin ve İnsanlık Dışı veya Aşağılayıcı Muamele veya Cezanın Önlenmesi Komitesi (CPT) heyeti, 20-29 Eylül 2022 tarihleri arasında Türkiye'ye özel amaçlı bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretin temel amacı, yabancılar mevzuatı kapsamında gözaltına alınan yabancı uyrukluların muamele ve tutukluluk koşulları ile sınır dışı edilmeleri bağlamında kendilerine uygulanan prosedürleri incelemekti.
 
İmralı’ya ziyaret
 
Ziyaret vesilesiyle heyet, halihazırda kurumda tutulan tüm (dört) tutukluya yönelik muamele ve tutukluluk koşullarını incelemek üzere İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne de gitti. Bu bağlamda mahpuslara sunulan toplumsal faaliyetlere ve dış dünya ile ilişkilerinin nasıl olduğuna özel önem verildi.
 
Tavsiyeler konusunda istişare
 
Ziyaret kapsamında heyet, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Göç İdaresi Başkanı Savaş Ünlü ve İçişleri Bakanlığı'ndan (Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dahil) üst düzey yetkililerle görüştü. Heyet ayrıca Adalet Bakanı Yardımcısı Akın Gürlek ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım'ın yanı sıra Adalet ve Dışişleri Bakanlıklarının diğer üst düzey yetkilileriyle de uzun süredir devam eden yaptırımların uygulanması ve CPT'nin İmralı Cezaevi'ne ilişkin tavsiyeleri konusunda istişarelerde bulundu.
 
STÖ’ler ile görüşüldü
 
Ayrıca, Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Sözleşme İhtiyari Protokolü kapsamında kurulan Ulusal Önleme Mekanizması (NPM) Başkanı sıfatıyla Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Muharrem Kılıç ve CPT'yi ilgilendiren alanlarda faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin Türkiye Cumhuriyeti temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirildi. 
 
Ziyaretin sonunda heyet ön gözlemlerini Türk makamlarına sundu.
 
CPT heyeti
 
Ziyaret, CPT'nin aşağıdaki üyeleri tarafından gerçekleştirilmiştir: Therese Rytter, CPT 2. Başkan Yardımcısı (Heyet Başkanı), Hans Wolff, CPT 1. Başkan Yardımcısı (20-23 Eylül 2022), Marius Caruana, Nikola Kovacevic ve Jari Pirjola. Ana ekip, CPT Sekreterliği'nden Michael Neurauter (İcra Sekreter Yardımcısı) ve Elvin Aliyev ve ona eşlik eden bir uzman ve Birleşik Krallık'tan doktor Richard Kirk tarafından desteklendi.
 
Ziyaret edilen kurumlar
 
Heyet, yabancı uyrukluların tutulduğu aşağıdaki kurumları ziyaret etti: Edirne Geri Gönderme Merkezi, Gaziantep Geri Gönderme Merkezi, İstanbul-Silivri Geri Gönderme Merkezi, İstanbul-Tuzla Geri Gönderme Merkezi, Şehit Ozan Özen (Pendik) İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele Şube Müdürlüğü, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele Birimi Tuzla Şubesi ve İstanbul Havalimanı transit bölgesinde holding tesisleri.”