'Sen kendini öldürmezsen ben öldüreceğim demiş'

  • 09:08 4 Ekim 2022
  • Güncel
 
Medya Üren
 
DİYARBAKIR - Şüpheli şekilde yaşamını yitiren kızı Şengül Okay’ın intihara sürüklendiğini ya da katledildiğini iddia eden Netice Okay, failin kızına çeşitli işkencelerde bulunduğunu ve en son “Sen kendini öldürmezsen ben öldüreceğim” dediğini aktardı. 
 
Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan bir mahallede Şengül Okay (32) isimli kadın, 2 Eylül’de şüpheli şekilde yaşamını yitirmiş halde bulundu. Şengül’ün evli olduğu Murat Katkıcı isimli erkek tarafından sistematik bir şekilde şiddete maruz kaldığı belirtilirken, ailesi kızlarının fail tarafından intihara sürüklendiği ya da katledildiğini iddia ediyor. 
 
18 yaşındayken rızası dışında Murat Katkıcı ile evlendirilen Şengül, evlendiği günden itibaren sistematik şiddete maruz kalır. Söz konusu şiddet, çocukların dünyaya gelmesiyle daha da artar. Şengül, çocukların şiddete maruz kalmasını kabul etmeyerek fail hakkında şikâyetçi olur. Öte yandan hırsızlık ve uyuşturucu suçundan hakkında çok sayıda suç kaydı bulunan fail hem bu nedenle hem de Şengül’e uyguladığı şiddet sonrası yapılan şikâyetler nedeniyle 4 yıl cezaevinde kalır.
 
Şengül’ün yaşamını yitirmesi ve önceki süreçlerde yaşadıklarına dair taziyesinin kurulduğu Silvan’da ailesi ile konuştuk.
 
‘Defalarca kez şikâyette bulundu, 2 defa sığınma evinde kaldı’
 
Şengül’ün evlendiği günden itibaren şiddete maruz kaldığını ifade eden annesi Netice Okay, çocukları nedeniyle şiddet karşısında ses çıkaramadığını söyledi. Netice, “Kızıma her zaman onurunu kıracak türden şiddet uyguluyordu. Kızım, kendine ve çocuklarına uygulanan şiddetten kaynaklı defalarca kez şikâyette bulundu. Şengül, 2 defa kadın sığınma evinde kaldı. Kızımın 4 tane kızı vardı ve onları koruma ihtiyacı duyuyordu. Her günü farklı bir şiddetle geçiyordu. Yapılan işkenceleri anlatsam zaman yetmez. 4 yıl önce Murat kızımı halıya sarıyor ve pencereden atmaya çalışıyor, halıya sarılı şekilde saatlerce onun başını aşağıya sarkıtıyor” dedi.
‘Sen kendini öldürmezsen ben öldüreceğim demiş'
 
Murat Katkıcı isimli erkeğin Şengül’e uyguladığı şiddet nedeniyle bir kez tutuklandığını aktaran Netice, “Murat, kızıma uyguladığı şiddetten kaynaklı tutuklandığı zaman kızımın vücudunda kesikler vardı. Büyük yaraları vardı. Ancak Murat bırakıldıktan sonra işkenceleri devam etti. Bir gün iyiydi, 10 gün kötüydü. Ramazan ayında kızımın elbiselerinin hepsini çıkarıyor ve onu öyle kapıya koyuyor. Kızımın feryadına komşular yetişiyor. Şengül, çocuklarından kaynaklı evine dönüyordu. Geçen günlerde kızım gördüğü işkence ve öldürülmekten korktuğu için komşularının evine sığınmıştı. Murat, olay günü saat 11.00 gibi evden çıkıyor ve Şengül’e ‘sen kendini öldürmelisin, eğer sen öldürmezsen ben seni öldüreceğim’ diyor” ifadelerini kullandı.
 
‘Kimsenin yüreği yanmasın!’
 
Şengül’ün şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiğini belirten Netice, “Kızımın daha önce de vücudunda yanık izleri vardı. Olay günü Şengül’ün 13 yaşındaki kızı okula, diğeri babası ile gidiyor. 7 yaşındaki ve en küçüğü de site bahçesinde oyun oynuyor. Herkes dışarı çıkıyor ama olayı nasıl fark etmiyorlar. Babası ile giden torunum Murat’ın kızımın boğazını sıktığını söylüyor. Biz Murat’tan şikayetçiyiz. Murat tutuklansın ve bırakılmasın. Bizim yüreğimiz yandı, başka annelerin yüreği yanmasın. Murat’ın gözaltına alındığı söylendi. Ancak şu an nerede olduğunu bilmiyoruz” diye konuştu.
 
‘Şiddete dur diyelim’
 
Şengül’ün babası Zeki Okay da şunları söyledi: “Ne zaman kızım eve gelse, araya ricacılar giriyordu. Ve onu eve geri götürüyorlardı, ki böyle olana kadar. Eğer kızım intihar etmiş ise de bu Murat Katkıcı’nın işkenceleri ve intihara sürüklemesinden kaynaklı olmuştur. Ricacılar, kızımı almaya gelince ‘kefil biziz’ diyorlardı. Ancak şu an kızımın cenazesi geldi. Herkesten talebimdir, şiddete dur diyelim, kimsenin yüreği yanmasın. Böyle olaylar yaşanmasın.”