Halk ayaklanması engel tanımıyor

  • 14:35 27 Ocak 2023
  • Güncel
 
HABER MERKEZİ - Jîna Emînî’nin katledilmesiyle, Rojhilat ve İran’da başlayan halk ayaklanmaları 132’nci gününde sürüyor. 
 
Jîna Emînî’nin katledilmesinin ardından Rojhilat ve İran’da başlayan halk serhıldanı tüm baskılara rağmen 132’nci gününde sürüyor. Üniversite öğrencisi Maryam Derrîsî’nin yargılandığı mahkemede Maryam'a 22 ay 17 gün hapis cezası verildi. Hukuk danışmanı ve kadın hakları aktivisti Hesna Vatanpoûr da hapis cezası aldı.
 
Fars Eyaleti Temyiz Mahkemesi, İslam Cumhuriyeti Yasası’nın 134’üncü maddesine göre Saveyê Üniversitesi Öğrencisi Maryam Derrîsî’ye 22 ay 17 gün hapis cezası verdi. Maryam Derrîsî “Devlet karşıtı propaganda yapmak” ve “Büyük lidere hakaret” iddialarıyla sırasıyla 7 ay 16 gün ve 15 ay bir gün hapis cezası aldı. Saveyê Üniversitesi Yüksek lisans öğrencisi Maryam Derrîsî’ye, bundan bir süre önce de Kazerînê Devrim Mahkemesi 103’üncü Şubesi tarafından bir yıl hapis ve 74 kırbaç cezası verilmişti. Aynı mahkemenin 102’nci şubesi tarafından da daha önce 3 yıl ceza verilmişti.
 
Hak savunucularına ağır cezalar
 
Îlam Devrim Mahkemesi 3’üncü Şubesi, hukuk danışmanı ve kadın hakları aktivisti Hesna Vatanpoûr’a 6 yıl hapis cezası verdi. Hesna Vatanpoûr’un pasaportu da iptal edildi ve 100 saat hukuk danışmanlığını ücretsiz yapma cezasına çarptırıldı. Savunmasız kadınlara ücretsiz danışmanlık yapan Hesna Vatanpoûr’a “devlete karşı propaganda yapma”, “İç ve dış güvenliğe karşı toplantı yapma” ve “Genel güvenliği bozma” iddialarıyla ceza verildiği açıklandı. Yargılama sürecinde avukat hakkından mahrum bırakıldığı belirtildi.