Cumartesi Anneleri’nin 28 yıllık eylemi maç gerekçesiyle engellendi

  • 12:09 10 Haziran 2023
  • Güncel
İSTANBUL - Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 950’nci haftasında Galatasaray Meydanı'na yürüyüş gerçekleştirerek çıktı.  Polis, Şampiyonlar Ligi maçını öne sürerek annelerin eylemine saldırdı.
 
Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle gerçekleştirdikleri eylem 950’nci  haftasında devam etti. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “ihlal” kararlarına rağmen polis ablukasının devam ettiği Galatasaray Meydanı’nda Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları eylemlerini büyük bir dirençle sürdürüyor. Bu haftaki eyleme Cumartesi Anneleri/İnsanları, Yeşiller ve Gelecek Sol Partisi (Yeşil Sol Parti) İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili Musa Piroğlu, hak savunucuları ve avukatların da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı. 
 
Annelerden kitlesel yürüyüş
 
Cumartesi Anneleri’nin de aralarında bulunduğu kitle meydana doğru ellerinde kırmızı güller ve karanfillerle yürüyüş gerçekleştirerek geldi. Yürüyüş ardından meydanda anneler polis tarafından kalkanlar ile ablukaya alındı.  
 
Engelin gerekçesi maç!
 
Her hafta annelerin eylemini keyfi olarak yasaklayan Beyoğlu Kaymakamlığı, bu hafta da Şampiyonlar Ligi maçını gerekçe gösterdi. Polis, maç olduğunu ve bundan dolayı Galatasaray Meydanı’nda insan yoğunluğu oluştuğunu iddia ederek annelerin eylemine izin vermeyeceklerini söyledi. Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları bu duruma tepki gösterdi. Fakat polis kaymakamlığın yasaklama kararını annelere göstermedi. 
 
‘Burada 28 yıldır çocuklarını arayan Cumartesi anneleri var’
 
Gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in kardeşi İkbal Eren, çevrede bulunan yurttaşlara seslenerek, “Burada ne olduğunu bileceksiniz. Burada 28 yıldır çocuklarını arayan Cumartesi anneleri var” dedi. Bu sırada etrafta bulunan bir erkek, Diyarbakır HDP İl binası önüne iktidar eliyle getirtilen ailelerden bahsederek eylemi provoke etmeye çalıştı. 
 
20 gözaltı
 
Daha sonra annelerin tepkisini dile getirmesini basın açıklaması olduğunu iddia eden polis, anneleri ablukaya aldı. Polisler, daha sonra abluka içerisinde bulunan gazetecileri abluka dışına çıkardıktan sonra aralarında Cumartesi Anneleri ve insan hakları savunucularının da olduğu yaklaşık 20 kişiyi gözaltına aldı. Bir anne kalp hastası olduğunu belirtmesine rağmen gözaltına aldı.
 
‘Tecrit sokak sokak uygulanıyor’
 
Cumartesi Anneleri’nin, hak savunucularının, avukatların keyfi bir şekilde gözaltına alınmasına dair meydanda açıklama yapan Yeşil Sol Parti Milletvekili Burcugül Çubuk, “Sadece Cumartesi Anneleri/ İnsanları değil onların mücadelesine dışarıdan destek veren insanlar da gözaltına alındı. Tecridin sokak sokak uygulandığını görüyoruz. Cumartesi İnsanlarının haklı mücadelesi Anayasa Mahkemesi tarafından tanınmıştır. Ablukanın son bulması, Cumartesi oturumlarının önü açılmak zorundadır. Cumartesi Anneleri yalnız değildir. Türkiye ve Kürdistan’dan onlara verilen ses güçlenerek devam edecek. Sanmasınlar ki Galatasaray Meydanı kapatılarak bir mücadele engellenecek” ifadelerini kullandı.   
 
Gözaltına alınan isimler
 
Gözaltına alınanların isimleri şu şekilde: “Besna Tosun, Maside Ocak, Hasan Karakoç, Meriç Eyüboğlu, Cüneyt Yılmaz , Leman Yurtsever, Ali Tosun, Ali Ocak, Selvi Gülmez, Hanife Yıldız, Mikail Kırbayır, İrfan Bilgin, Hünkar Yurtsever, Sebla Arcan, Hatice Korkmaz, İsmail Yücel , Meryem Bars, İkbal Eren ve Mukaddes Şamiloğlu.”