Adalet Nöbeti’nden çağrı: Birliğimizi inşa edelim

  • 09:01 8 Aralık 2023
  • Güncel
 
Rojda Aydın 
 
WAN - "Adalet Nöbeti" eylemine destek veren kadınlar, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğüne kavuşmaması halinde toplumun da özgür olamayacağını vurgulayarak, "Tecridin kırılması için birliğin inşa edilmesi gerekiyor” dedi. 
 
İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan ve 33 aydır kendisinden haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan için çağrılar, açıklamalar ve eylemler devam ediyor. Bu eylemlerden biri de cezaevlerinde tutulan siyasi tutsaklar öncülüğünde başlatıldı. “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm” talebiyle siyasi tutsakların 27 Kasım günü başlattığı ve 15 Şubat’a kadar devam edecek süreli-dönüşümlü açlık grevi 2’nci gruplarla 12’nci gününde devam ediyor. Aynı taleplerle Amed, Wan, Mersin ve Adana’da ise Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER) öncülüğünde başlayan “Adalet Nöbeti” 5’inci gününde sürüyor. 
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Wan İl Örgütü binasının toplantı salonunda devam eden nöbete katılan kadınlar JINNEWS’e konuştu. 
 
‘Özgürlüğümüz Önderliğin özgürlüğüne bağlı’ 
Başta İmralı olmak üzere tüm cezaevlerinde uygulanan tecridi kınayarak sözlerine başlayan Barış Annesi Rabia Algor, taleplerinde ısrarcı olduklarını söyledi. Rabia, “Önderliğimiz üzerindeki tecrit kaldırılsın ki tutsaklarımız açlık grevine son versin. Tutsaklar üzerinde fazlasıyla baskı var. Bugün sadece bir tutsak değil, yüzlerce tutsak açlık grevinde.  Halkımız başlatılan açlık grevine sahip çıksın. Açlık grevinde olanlar bizim çocuklarımız. Yeter artık bu tecrit kaldırılsın. Tutukluların direnişini selamlıyorum. Sayın Öcalan’dan herhangi bir bilgi alamıyoruz. Haber alamama adaletin yoksunluğundandır. Bu adaletsizliğe karşı tüm devletler gözlerini yummuş ve kulaklarını tıkamış durumda. Özgürlüğümüz, Önderliğimizin özgürlüğüne bağlı” dedi. 
 
 
‘Önderlik özgürleşirse bizde özgürleşiriz’
 
Antalya T Tipi Cezaevi'nde bulunan Nazmi Aydın’ın annesi Zeliha Aydın ise oğlunun 7 yıldır cezaevinde olduğunu belirterek, oğlunun da açlık grevinde olduğunu paylaştı. Tutsakların açlık grevini selamlayarak konuşmasına devam eden Zeliha, “Oğlumla gurur duyuyorum. Önderliğimizin özgürlüğüne kavuşturulmasını istiyorum. Eğer Önderliğimiz özgürleşirse bizde özgür oluruz” diye belirtti. 
 
 
‘Tecride karşı birlik’ 
 
Adalet Nöbeti’nde olan Rêya Armûşê HDP ilçe yöneticisi Macide Varhan ise şöyle konuştu: “Ağırlaştırılan tecridi kabul etmiyoruz. Sürdürülen tecride sessiz kalmayacağız. Önderliğe dönük yürütülen tecride karşı ayağa kalkmak, tutsaklara destek olmak için buradayız. Tutsakları yalnız bırakmamak gerek. Eğer direnir ve birlik olursak kazanırız. Buradan tüm halkımıza çağrım, bu sessizliği bozalım ve artık yeter diyelim. Birliğimizi inşa ederek tecridi ortadan kaldırabiliriz. Bizler tutuklanmaktan ve gözaltına alınmaktan korkmuyoruz. Biz birlik olursak bizden korkacaklar. Bizler Önderliğimizi birliğimizi inşa ederek özgürleştirebiliriz.”