Gazeteci Rabia Önver’in duruşma tarihi belli oldu

  • 12:23 21 Mayıs 2022
  • Hukuk
HAKKARİ - Muhabirimiz Rabia Önver hakkında “örgüt propagandası” iddiasıyla hazırlanan iddianame Van 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İlk duruşma 13 Eylül’de görülecek. 
 
Ajansımız muhabiri Rabia Önver hakkında dijital medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında 14 Nisan’da iddianame hazırlanmıştı. Hazırlanan iddianame kapsamında Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı dosyayı Hakkari 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Hakkari 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, muhabirimizin paylaşım yaptığı tarihlerde Van’da bulunması nedeniyle “yetkisizlik ve görevsizlik” kararı vererek, dosyayı Van 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. 
 
İddianameyi kabul eden Van 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşma 13 Eylül tarihinde görülecek.
 
Muhabirimiz hakkında PKK, KCK ve YPG’ye ait flama ve görüntülerin paylaşılması suçlama konusu yapıldı. Yine iddianamede, muhabirimizin paylaşımlarının “cebir, şiddet veya tehdit içeren” yöntemleri meşru gösterdiği iddia edildi.
 
Ne olmuştu?
 
Muhabirimiz Rabia Önver’in, dijital medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle, hakkında açılan soruşturma kapsamında 1 Mart ‘ta Yüksekova TEM Şubesi’nde ifadesi alınmıştı. Muhabirimize Fransa’nın başkenti Paris’te katledilen üç Kürt kadın siyasetçiye ilişkin paylaştığı video ve Roboski Katliamı’na dönük “Bir annenin oğlunun cesedini topladığı yerdir” paylaşımı sorulmuştu. Yurttaşların taşıdığı sarı, kırmızı flamalar ise suç olarak gösterilmişti. Yine Diyarbakır’ın Sur ilçesinde katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin cenaze törenine ait görüntülerin yer aldığı paylaşım suçlama konusu olarak yöneltilirken, videoda sarı ve kırmızı şeklinde görülen flamalar suç teşkil edici mahiyette görülmüştü. Muhabirimize yaptığı her paylaşım için “Bu paylaşımı nerede yaptınız? Paylaşımı yapmaktaki amacınız nedir?” gibi soruları sorulmuştu.