Kobanê Davası’nda siyasetçiler gizli tanığın iddialarını çürüttü

  • 19:14 1 Temmuz 2022
  • Hukuk
ANKARA – Kobanê Davası’nda gizli tanık Hermes’in iddiaları dinlenirken, siyasetçileri söylemleri bir bir çürüttü.  Ayla Akat Ata, “Kadın özgürlük mücadelesi bir savcının yarım aklıyla yazacağı iddianameyle ele alınamaz. Bizim bir farkımız var. Kürt sorununun demokratik çözümünü dert edinen kadınlarız. Yanımızdaki erkeği de dönüştürme projemiz var” diyerek haklı mücadelelerine dikkat çekti. 
 
DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 22’si tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın 14’üncü grup duruşması 4’üncü gününde Sincan Cezaevi Kampüsü duruşma salonunda görülmeye devam etti. 
 
Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın duruşmasına HDP Sözcüsü Ebru Günay, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, tutsak siyasetçilerin aileleri ve çok sayıda avukat katıldı. 
 
Öğleden sonra duruşma da gizli tanık Hermes’in beyanlarının alınmasına karar verildi.
 
Hermes: Ne anlatmamı istiyorsunuz? 
 
Kobanê protestolarının sorulduğu gizli tanık Hermes, Ayla Akat Ata da dahil olmak üzere birçok siyasetçi hakkında soyut beyanlarda bulunurken, mahkeme başkanına “Ne anlatmamı istiyorsunuz? Sanıklar hakkında teker teker ifade mi vermemi istiyorsunuz yoksa PKK-KCK hakkında genel bir ifade vermemi mi istiyorsunuz” sorularını sorarak mahkeme başkanından açıkça ifadesini yönlendirmesini istedi.
 
Mahkeme başkanının, tanığa ifadesinin kapsamı dışındaki kişilere yönelik sorular sormaya başlaması üzerine avukat Kenan Maçoğlu, duruma itiraz etti ancak mahkeme başkanı itirazı reddetti. 
 
Önce tanımadı sonra hatırlatıldı
 
İfadesinde Günay Kubilay, Mesut Bağcık ve Pervin Oduncu’yu tanıdığını söyleyen gizli tanık Hermes, salonda yer alan Kubilay, Bağcık ve Oduncu’yu teşhis edemedi. Mahkeme başkanının ifadesini hatırlatması ve SEGBİS ile gösterilen siyasetçilerin isimlerini söylemesi üzerine gizli tanık Hermes, “Bir daha bakayım. Şimdi tanıdım” dedi. 
 
Ardından avukat Cihan Aydın, tanığın beyanlarına karşı savunma yapmak için müvekkilleriyle görüşme talebinde bulundu. Duruşmaya 10 dakika ara verildi. 
 
Mahkeme başkanından Saruhan Oluç’a ‘tanıklık’ teklifi
 
Ara verildiği sırada mahkeme başkanı, duruşmayı izlemek için katılan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç’a “HDP Twitter hesabında siz de paylaşımlar yapıyormuşsunuz. Dosyada tanık olarak yer almak ister misiniz” diye sordu. Mahkeme başkanının bu teklifine salonda yer alan siyasetçiler ve avukatlar tepki gösterdi.
 
Tanık soruyu yanıtlayamadı
 
Aranın ardından Kürt siyasetçi Ayla Akat Ata, gizli tanık Hermes’e, “Beyanınızda 2012 yılında bir konferansa katıldığımı söylediniz. Bu ne konferansıydı” diye sordu. Hermes, bu soruya cevap vermek istemedi. 
 
Avukatların sorularını yanıtlamadı
 
Ardından avukat Çiğdem Kozan’ın, “8 Mart 2021 tarihli ifade ilk ifadeniz mi?” sorusu ile avukat Cihan Aydın’ın, “Örgütün silahlı kanadında yer almışsınız. Doğru mu?” şeklindeki sorularını da gizli tanık Hermes yanıtlamadı.
 
Savcıdan soruya itiraz
 
Avukat Cihan Aydın, “Hakkınızda hiç soruşturma ve kovuşturma yok. Bunu neye borçlusunuz?” sorusuna iddia makamı itiraz etti. Bunun üzerine Cihan, “Bu beyanların hangi koşullarda alındığı ve tanığa yönelik bir baskı olup olmadığını test etmek zorundayız. Savcı her soruya itiraz ediyor ama bizim söylediklerimiz tanığın beyanlarının varsa hangi tehditler altında verdiğini sorgulamak içindir. Savcının itirazının reddini talep ediyorum” dedi. Mahkeme başkanı, sorunun tanığa yöneltilmesini kabul etmedi. 
 
Avukat Kenan Maçoğlu’nun, gizli tanığa “Fuat Avni ve Bahtiyar Çolak’ı tanıyor musunuz” yönündeki sorunun sorulmasına da mahkeme başkanı izin vermedi.
 
Avukat Cihan Aydın, “Gültan Kışanak hakkında ‘Bir defa Metina kampından Kandil’e geçerken gördüm’ dediniz. Tarihini hatırlıyor musunuz” diye sordu. Gizli tanık Hermes bu soruyu da cevapsız bıraktı.
 
Cezaevinden talimat iddiası!
 
Sonrasında söz alan HDP eski MYK üyesi Mesut Bağcık, gizli tanık Hermes’in kendisi hakkında verdiği ifadede genel geçer sözler kullandığını belirtti. Mesut, “Hermes, ‘Bu şahıs PKK içerisinde Batman valisi olarak faaliyet gösterir. Batman Belediyesine talimat gönderirdi’ demiş. Talimat verdiğimi iddia ettiği tarihlerde ben cezaevindeydim. Üstelik pandemi koşullarından dolayı telefon veya ziyaretçi görüşü şansım da yoktu. Nasıl talimat gönderdim” diye sordu.
 
Mesut, “Tanıkların bizimle ilgili bir şeyler iddia etmez bir şey ifade etmez. Mahkemeyi bu duruma düşürdüğü için üzülüyorum. Hermes’in ilk kelimesinden son kelimesine kadar yoğun bir öfke vardı. ‘Ben daha neler anlatırım’ dedi. O öfkenin birçok nedeni olabilir. Biz bir siyasi partide siyaset yaptık. Bizi sevmeyen insanlar vardır” diye belirtti.
 
Siyasetçiler iddiaları çürüttü
 
Ardından söz alan Ayla Akat Ata, siyasetlerinin kriminalize edilme çabasına vurgu yaptı. Ayla, gizli tanığın bazı iddialarına karşı şunları söyledi: “Gizli tanık HDP’de herkesin örgüt talimatıyla seçildiğini belirtti ama ifadesindeki başka bir yerde yerel yönetimlerin halk tarafından seçildiğini de söylemiş. Eylül 2015 tarihinde Batman Sason’a canlı kalkan olarak gönderildiğimi, benim ise Batman merkezde oturduğumu söyledi. Ben o tarihte Batman’da bile değildim. ‘Gençleri dağa çıkarıyor’ dedi. Siz bu soyut beyanlara karşı hiçbir soru sormadınız. Nerede? Nasıl? Ne zaman? Bu soyut beyanların davanın konusu olmasına devam etmesine izin veriyorsunuz.”
 
‘Kadın özgürlük mücadelesi savcının yarım aklıyla ele alınamaz’
 
Gizli tanığın, “Ayla Akat Ata, 2017 yılından sonra kadın örgütlenmesi için KJA’nın örgütlenmesi adına talimat almıştır” beyanlarına karşın Ayla, “Kürt sorununun demokratik çözümünün yanında Kürt kadınları, kadın özgürlüğü perspektifini de önüne koymuştur. Tüm kadınların ortak bir sesi olsun diye biz KJA’nın altında toplandık. Sonrasında ben cezaevindeyken KJA yerine TJA kuruldu. Kadın özgürlük mücadelesi bir savcının yarım aklıyla yazacağı iddianameyle ele alınamaz. Bizim bir farkımız var. Kürt sorununun demokratik çözümünü dert edinen kadınlarız. Yanımızdaki erkeği de dönüştürme projemiz var. Ayla Akat Ata burada diye Kürt kadınları duruyor mu? Her gün eylem yapıyorlar” diye konuştu. 
 
‘Biz ne yapmışsak savunabilecek kadar güçlü insanlarız’
 
Mahkeme heyetinin tanıkları yönlendirdiğini ifade eden HDP eski MYK üyesi Pervin Oduncu, “Bunu yapmaktaki amacınızı anlamakta zorlanıyorum. Biz ne yapmışsak savunabilecek kadar güçlü insanlarız. Ben size siyasi çalışmaları olduğu gibi anlattım. Sizin bu tavrınız ve duruşma periyotlarınız psikolojik ve fiziksel işkenceye dönüştü. Bizi siyasi olarak değil hukuken yargılayın” dedi.
 
Tanık hakkında suç duyurusu talebi  
 
Son olarak konuşan avukat Cihan Aydın, tanıkların yalan beyanlarda bulunduğuna dikkat çekerken, mahkeme heyetinin ise bu durumun üzerini örttüğünü söyledi. Cihan, dosyada yasaya uygun davranılmadığını belirterek, mahkeme heyetinin gizli tanık A53 hakkında suç duyurusunda bulunmasını talep etti. 
 
Mahkeme başkanı, taleplerin daha sonra değerlendirilmesine karar verdi. Duruşmaya 4 Temmuz Pazartesi günü devam edilecek. 
 

Etiketler:

kobanê dava