Kobanê Davası: Tanık beyanları çelişkili

  • 18:03 3 Ekim 2022
  • Hukuk
 
ANKARA - Kobanê Davası’nın 17’nci duruşmasında söz alan Kürt siyasetçi Mesut Bağcı, tanık beyanlarının çelişkili olduğuna dikkat çekti. 
 
DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 20’si tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın 17’nci duruşma periyodu, 5’inci oturumuyla Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görüldü.
 
Sincan Cezaevi'nde tutulan siyasetçiler duruşma salonunda hazır bulunurken, farklı cezaevlerinde bulunan siyasetçiler ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı.
 
Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın duruşmasına HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, parlamento grubunun tamamı ile katıldı. Çok sayıda izleyicinin ve avukatın da yer aldığı duruşma, kimlik tespitinin ardından dosyaya eklenen evrakların okunmasıyla başladı.
 
‘Tanık beyanları çelişkili’
 
Duruşma, Kürt siyasetçi Mesut Bağcık’ın savunmasıyla devam etti. Hakkındaki tanık beyanları arasında çelişkiler olduğunu söyleyen Mesut, tanık Sami Baran’ın Antalya Emniyeti’nde verdiği ifadeler ile duruşma salonunda verdiği ifadelerin farklı olduğunu ifade etti. Mesut, “Tanık Sami Baran özetle, ‘Ben bu şahısları siyasi parti dolayısıyla gördüm. Yasa dışı örgütle ilişkileri var mı bilmiyorum’ dedi. Buna karşın cümlelerin dizilimi Antalya Emniyeti’ndeki ifadesinin ona ait olmadığını gösteriyor. Soruşturma evresindeki ilk ifadesi, sosyal medyadaki konuşması ve Ankara 22’nci Ağır Mahkemesi’ndeki ifadeleri yan yana koyup baktığımızda sosyal medya ve duruşmadaki ifadelerindeki dil ve üslup aynıdır ama soruşturma evresindeki ifade çok farklıdır. Dolayısıyla Antalya’daki ifade tutanağında oynama olduğu anlaşılıyor” sözlerini kullandı. 
 
‘Hakkımda anlatılanlar yalandır’
 
Tanık Muhammed Zengin’in iftira suçu işlediğini vurgulayan Mesut, “Sözde hayati beyanlar veriyorlar ama mahkeme başkanının sorularına ‘hatırlamıyorum’ diye cevaplar veriyor. Mahkeme teşhisinde beni tanımadığını söyledi ama mahkeme başkanı, ‘istersen yaklaş bir daha bak’ diyor. Zengin’in tekrar ‘tanımıyorum’ demesine rağmen başkanın yeniden ‘tanımıyor musun’ diye sorması üzerine Zengin, ‘evet şimdi tanıdım’  diye cevap veriyor” diye hatırlattı. “Hakkımda anlatılanlar külliyen yalandır” diyen Mesut, “Başından beri anlattıklarım örtüşüyor. Bu tanık huzurda dinlenmeden önce geçmiş durumdaki tüm söylediklerimi her açıdan haklı çıkarmıştır” dedi. 
 
Duruşmaya yarın saat 10.00’a kadar devam edilmek üzere ara verildi.