Şiddet faili polis Muhammed Hanifi Zengin hakkında soruşturma açılacak

  • 22:50 25 Kasım 2022
  • Hukuk
İSTANBUL- İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, valiliğin hakkında soruşturma izin vermediği polis amiri Muhammed Hanifi Zengin kararını bozdu. 
 
İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, Medya ve Hukuk Araştırmaları Derneği’nin (MLSA) itirazı üzerine, gazetecilere yönelik tehdit, darp ve hakaretlerde bulunan İstanbul Güvenlik Şube Amiri Muhammed Hanifi Zengin hakkında soruşturma izni verilmemesine dair Valilik kararını iptal etti. Mahkeme, fail Muhammed Hanifi Zengin hakkında soruşturma başlatılmasını istedi.
 
Mahkeme, MLSA Hukuk Biriminin Artı TV kameramanı Bilal Meyveci ve AFP foto muhabiri Bülent Kılıç adına yaptığı iki ayrı suç duyurusuna yönelik İstanbul Valiliğinin verdiği “soruşturma izni yok” kararlarını 9 Kasım’da kaldırdı.
 
Şikayetçilerin isnat ettiği suçlar ile ilgili olarak Muhammed Hanifi Zengin “hakkında ceza soruşturması yapılmasının idari izne bağlanmasına gerek bulunmadığını” belirten mahkeme, “ilgili hakkında genel hükümlere göre soruşturma yapılmak üzere” dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsvcılığına gönderilmesine oybirliğiyle karar verdi.
 
Ne olmuştu?
 
MLSA Hukuk Birimi, her iki gazeteci adına da Muhammed Hanifi Zengin ve olaya karışmış olabilecek diğer kolluk görevlileri hakkında “görevi kötüye kullanmak”, “tehdit”, “iş ve çalışma hürriyetinin ihlali” yönünden suç duyurusunda bulunmuştu ve Muhammet Hanifi Zengin hakkında tahkikat başlatılmıştı.
 
İstanbul Valiliği, 9 Eylül tarihinde Bülent Kılıç’ın başvurusu ve 19 Eylül tarihinde Bilal Meyveci’nin başvurusunu değerlendirerek  4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanunun 6. Maddesi gereğince Muhammet Hanifi Zengin hakkında soruşturma izni vermemişti.