Ömür Erez'i katleden failin cezası belli oldu

  • 15:43 27 Ocak 2023
  • Hukuk
 
İSTANBUL - Hemşire Ömür Erez'i katleden Rahmi Uygun’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Faile yardım eden iki arkadaşı hakkında da tutuklama kararı çıktı.
 
İstanbul Kartal'da Aile Sağlık Merkezi’nde görevli hemşire Ömür Erez'i ateşli silah ile katleden Rahmi Uygun’un yargılandığı davanın karar duruşması Anadolu 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya fail Rahmi Uygun ve başka suçtan tutuklu sanık Yücel Özcan, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Duruşmada Ömür Erez'in annesi ve abisi ile taraf avukatları da hazır bulundu.
 
Öldürme maksadı yokmuş!
 
Duruşmada savunma yapan fail Rahmi Uygun, suçunu kabul etmeyerek, “öldürme” maksadının olmadığını öne sürdü.
 
Diğer sanık Yücel Özcan de savunmasında suçu kabul etmedi.
 
‘Savunmalar çelişkili’
 
Ömür Erez'in ailesinin avukatı ise sanıkların çelişkili savunmalar yaptıklarını kaydederek, “Sanıkların suçun işlenmesinden önce birlikte hazırlık ve plan yaptıkları, Rahmi'nin silah ile atış talimi yaptığı, sanıkların olay günü birlikte hareket edip, plan dahilinde Rahmi'nin kanlı kıyafetlerinin de ortadan kaldırılmasının birlikte gerçekleştirdikleri anlaşılmıştır” dedi.
 
Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası
 
Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, fail Rahmi Uygun’a “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan herhangi bir indirim uygulamadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.
 
Diğer failler hakkında tutuklama
 
Ayrıca fail Rahmi Uygun'a yardım etmekten tutuksuz yargılanan Yücel Özcan ve Musa Teymur ise "tasarlayarak öldürmeye yardım etme" suçundan ayrı ayrı 15'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.  Mahkeme heyeti faillerin tutuklanmasına da hükmetti.