Tecavüz faillerinin yargılandığı davanın duruşması ertelendi

  • 18:56 22 Mart 2023
  • Hukuk
ŞIRNEX - Dêrahînê’de korucular tarafından sistematik tecavüz maruz bırakılan ve üvey annesi tarafından da fuhuşa zorlanan S.A.’nın görülen karar duruşmasında, mahkeme heyetinin değişmesi nedeniyle duruşma 5 Nisan’a ertelendi.
 
Şirnex’in Qilêban (Uludere) ilçesine bağlı Dêrahînê (Uzungeçit) beldesinde S.A.’yı fuhuşa zorlayan tutuklu üvey annesi Berivan Aydemir ile tutuklu yargılanan tecavüz failleri korucu Cengiz Yıldız ve AKP’li Uzungeçit Belediye Başkanı'nın korumalarından Sami Aydemir ile tutuksuz yargılanan Metehan Bayram, Zahide Yıldırım ve Onur Yıldız hakkında açılan davanın 5’inci duruşması Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 
 
Duruşmada tutuklu sanıklar Berivan Aydemir, Cengiz Aydemir ve Sami Aydemir salonda hazır bulundu. Duruşmaya mağdurun ailesi ile avukatları da katıldı.
 
Avukat failleri savundu
 
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, iddia makamı tarafından okunan mütalaada sanıkların tutukluluk hallerinin devamı istendi. Ardından tutuklu sanıklardan S.A.’nın üvey annesi Berivan Aydemir savunma yaparak, mütalaaya katılmadığını beyan etti ve tahliyesini istedi. Faillerden Sami Yıldız da 20 yıldır korucu olarak görev yaptığını belirterek, herhangi bir suç işlemediğini iddia etti.
 
Faillerden korucu Cengiz Aydemir de kendisine iftira atıldığını ileri sürerek, tahliyesini talep etti. Faillerin avukatları ise S.A.’yı hedef göstererek, faillerin herhangi bir kaçma şüphelerinin olmadığını öne sürerek tahliyelerini istedi. 
 
Ardından savunma yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı, 3 failin dosya kapsamında ayrı ayrı cezalandırılmasını talep etti.
 
Duruşma ertelendi
 
S.A.’nın avukatı Hıdır Tonğ ise, faillerin savunmalarının dikkate alınmaması gerektiğini ifade ederek, beyanlarının dosyada bulunan mevcut delillerle çeliştiğini söyleyerek en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.
 
Yapılan savunmalar ardından mahkeme heyeti, faillerin tutuklu hallerinin devamına ve mahkeme heyetinin değişiminden dolayı dosyanın incelenmesi için süre verilmesine karar vererek, bir sonraki karar duruşmasını 5 Nisan’a erteledi.