Fail Abdullah Türkoğlu’nun cezası belli oldu

  • 15:39 9 Haziran 2023
  • Hukuk
 
İSTANBUL - Bakırköy'de avukat Servet Bakırtaş ve müvekkili Öznur Tufan'ı katleden fail Abdullah Türkoğlu 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
 
İstanbul’un Bakırköy ilçesinde 6 Temmuz 2022’de avukat Servet Bakırtaş ve müvekkili Öznur Tufan’ı ateşli silahla katleden fail Abdullah Türkoğlu’nun yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Bakırköy 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya fail Abdullah Türkoğlu Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanırken, Servet Bakırtaş´ın ailesi, taraf avukatları, İstanbul Barosu Başkanı Avukat Filiz Saraç ve baroya kayıtlı çok sayıda avukat duruşma salonunda hazır bulundu.
 
Elif Bakırtaş: Bilerek isteyerek gerçekleştirdi
 
Mahkemede söz verilen Servet Bakırtaş´ın avukat kızı Elif Bakırtaş, "Babamın ofisinin bir çalışma usulü vardı. Hiçbir zaman dışarıdan iş alınmazdı. Kapı çalınınca da kibarca anlatılır ve kimse alınmazdı. Sanık daha önce de gelmiş ve alınmamış. Bu usulü bildiğinden `Beni üst kattan gönderdiler´ diyor. Sanık bu suçu bilerek, isteyerek, tasarlayarak gerçekleştirmiştir ve ağır şekilde cezalandırılmalıdır" dedi.
 
Ağırlaştırılmış müebbet
 
Son savunması sorulan Abdullah Türkoğlu pişmanlık kılıfına sığındı. Mahkeme heyeti Abdullah Türkoğlu´nun Servet Bakırtaş´a karşı “Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsine karar verdi. Öznur Tufan'a karşı da “Kadına karşı kasten öldürme suçu”ndan da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmetti. “Resmi belgede sahtecilik” suçundan da 2 yıl hapis cezasına çarptırılan failin “Ruhsatsız silah taşıma” suçundan ise 1 yıl hapis cezası ile 600 TL adli para cezasına karar verildi.
 
Filiz Saraç: Emsal teşkil etmesini istiyoruz
 
Duruşma sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan İstanbul Barosu Başkanı Avukat Filiz Saraç, "Verilen kararın savunma görevini yerine getiren meslektaşlarımıza yönelik şiddete karşı caydırıcı olması için emsal teşkil etmesini istiyoruz. Savunma hakkı vatandaşın temel hakkıdır. Savunma hakkı kutsaldır. Avukata yönelik şiddet savunma kurumuna ve adalete yöneliktir. Savunma yoksa yargılama da adalet de yoktur" dedi.