HDK İzmir Kültür Sanat Meclisi: Toplumsallaşmayı hedefliyoruz

  • 09:07 13 Mayıs 2022
  • Kültür Sanat
 
Melike Aydın 
 
İZMİR - Kuruluşunu ilan eden HDK İzmir Kültür Sanat Meclisi, söyleşiler, atölyeler paneller, film festivalleri ve arşiv çalışmaları gibi faaliyetleri planlamayı gündemine aldı. Meclis eşsözcüsü Mehtap Alişan, “Sanatı herkes için ulaşılabilir kılmak ve toplumsallaşmayı hedefliyoruz” dedi.
 
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İzmir Kültür Sanat Meclisi geçtiğimiz günlerde kuruluşunu ilan etti. Meclis, 27 Mayıs’ta Kültürpark’ta birçok sanatçının, HDK eş sözcülerinin ve milletvekilinin katılımıyla düzenlenecek etkinlikle çalışmalarının startını verecek. Farklı sanat dallarından birçok sanatçının bir araya geldiği Meclis’te söyleşiler, atölyeler paneller, film festivalleri ve arşiv çalışmaları gibi faaliyetler yürütülecek. 
 
İktidarın dayattığı tek tip sanat anlayışına ve yozlaşmaya karşı çok dilli ve çok kültürlü sanatı sürdürülebilir kılmayı hedeflediklerini kaydeden Meclis eşsözcüsü Mehtap Alişan, sanatı herkes için ulaşılabilir kılmak ve toplumsallaştırmayı hedeflediklerini söyledi.
 
'Sanatçıların örgütlü mücadelesi büyüyecek'
 
Pandemi ile birlikte halkın kültürel faaliyetlerden uzaklaştığı gibi kültürel yozlaşmanın da yaşandığını dile getiren Mehtap, sanatçılara işsizliğin dayatıldığını dile getirdi. Birçok sanatçının özellikle de sokak sanatçılarının iş alanının tanımlı olmaması nedeniyle sosyal desteklerden, fonlardan faydalanamadığını hatırlatan Mehtap, “Pandemide en çok yokluğunu hissettiğimiz şey örgütlülüktü. Bu süreçte birçok arkadaşımız enstrümanını satmak zorunda kaldı, intihara sürüklendi. Bu dayatma örgütlü olma zorunluluğunu da beraberinde getirdi.  Birlikte hareket etmek örgütlü mücadeleyi daha büyütmek ve belki de sendika haline getirebilmek gerekiyor. Sendikalar var ama muhalif sanat yapan kitlenin de olduğu çoğu sanatçı yine dışarıda kalıyor. Mücadelemiz biraz da bu tarafta olacak” diye ifade etti. 
 
'Pandemi alanı daraltmanın bahanesi oldu'
 
Birçok sanatçıyla ilişkilendiklerini, olaylara sanat çerçevesinde bakmaya çalıştıklarını ve toplumu  sanatla buluşturmayı hedeflediklerini dile getiren Mehtap, forumlar ve paneller ile sanatı politik düzlemde ele almayı ve parçalı duruşa karşı örgütlenmeyi sağlamayı hedeflediklerini ifade etti. İktidarın her bir araya gelişi pandemi bahanesiyle dağıttığını belirten Mehtap, “Kendileri kapalı mekânlarda konferanslar verilebiliyorken bizim toplanma taleplerimiz çalışmalarımız ‘pandemi var’ denip engelleniyor. Gece 12:00’dan sonra müzik yasağı devam ediyor, hala bazı bölgelerde cezalandırmalar sürüyor. Bir kıskaç var ellerinde ve bu kıskacı daralttıkça daraltıyorlar”  dedi. 
 
Sanatta tek tipleştirmeye karşı sanatçı halkla buluşacak 
 
İktidarın sanata karşı olmadığını söylediğini ancak sanatta tek tipleşmeyi getirdiğini ve istediği türden bir sanatın dayatıldığını dile getiren Mehtap “Sanat, sesini bir kadın cinayetine trans cinayetine ya da toplumsal bir özneye değecek bir çalışmaya parmak bastığında ‘benim kurallarıma nizamıma uygun değilsin’ deyip kurallar dayatıyor. Öte yandan derin bir yoksulluk var. Konsere tiyatroya gitmek lüks oldu. Bu kesimlerin sanatla buluşması için çalışma yaptığımızda engellerle karşılaşıyoruz. Oysa bunlara daha güçlü bir yerden alan açmak bizim elimizde. Sanatın her alanından gelip sanatı anlatabileceğimizi düşünüyorum” dedi.
 
Sürdürülebilir çok kültürlü sanat ve arşiv çalışmaları yapılacak
 
Kültürel yozlaşma sürecinde çok dilli ve kültürlü toplumsal yapının reddedilerek bu kültürler hiç var olmamış gibi bir siyaset güdüldüğüne dikkat çeken Mehtap, masallar, dengbejler gibi birçok kültürel malzemenin açığa çıkarılması ve yok edilen dilleri hatırlatmak amacıyla çeşitli çalışmalar yürüteceklerini  ekledi. Mehtap şöyle devam etti: “Birçok edebiyatçı, müzisyen ortaklaşarak arşiv taramaları yapacak. Sanat aslında birleştiren, toplumu yumuşatan olaylara farklı bakmayı sağlayan bir alan. Kültürel yozlaşmaya, asimilasyona, tek tipleşmeye karşı gerçek sanatı ve bu toprakta yaşayan kültürlerin gerçekliğini ortaya koyacak ortamları ortaya koymak ve sürdürülebilir yaşam formatına taşımak."
 
Sanata ve sanatçılara özgür mekan MKM ile sağlanacak
 
İzmir’de sanatsal çalışmaların yapılabileceği alanların daraldığını, sanat atölyelerinin, tiyatro salonlarının ekonomik kriz nedeniyle yüksek fiyatlara mâl olduğunu dile getiren Mehtap, “Bizim için kültür ve sanatı güncelleyebilecek; kendi çalışmalarımızı yapabileceğimiz bir alanı yaratmak çok önemli. Mezopotamya Kültür Merkezi çok uzun zamandır kapalıydı. Çok uygun, geniş alanı olan sahnesinin olduğu bina var. Güncellendikten sonra birçok kurumun kendine alan bulabildiği bir yere dönecek. Çok kültürlülüğü yeni yere taşıyacak diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. 
 
Kuruluşunu halka konserle duyuracak
 
Kuruluşunu basın toplantısıyla deklare eden Meclis, 27 Mayısta Kültürpark’ta HDK eşsözcüleri ve HDP’li milletvekillerinin de katılımıyla yerel sanatçıların ve Gölgedekiler Grubu'nun sahne alacağı açık hava konseri gerçekleştirecek.