Hêza’ya 6’ncı ödül Amnesty International’dan

  • 14:07 25 Temmuz 2022
  • Kültür Sanat
 
 
HABER MERKEZİ - İsveç, Bhutan, Romanya, Amerika ve Brezilya’da ödül alan Hêza belgeseli SicilyAmbiense Film Festivali’nde Uluslararası Af Örgütü İnsan Hakları Ödülü’ne layık görüldü.
 
Hêza belgeseli, 14’üncüsü düzenlenen SicilyAmbiense Film Festivali’nde ödül aldı. Festival, 11-16 Temmuz tarihleri arasında Sicilya’nın San Vito Lo Capo Belediyesi’nde Uzakdoğu, Afrika, Ortadoğu, Avrupa ve Amerika kıtalarından 35 yapıtın katılımı ile gerçekleşti.
 
Gösterimlerin yanı sıra seminer ve panellerin de yapıldığı festivalin jüri üyeleri sadece kadınlardan oluştu.
 
Festivalde çevre, antropoloji, insan hakları, biyoçeşitlilik, savaş, entegrasyon ve sivil haklar konularında film, belgesel ve animasyon türü yapımlar yarıştı.
 
En iyi film, en iyi belgesel, insan hakları ve çevre ödülü dallarında ödüller sahiplerini buldu.
 
Hêza belgeseli festivalde Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) İnsan Hakları Ödülü'ne layık görüldü.
 
Af Örgütü adına Francesca Corbo ödül takdim töreninde, belgeselin DAİŞ’ten kaçmayı başarıp ona karşı zafer elde eden Hêza’nın yeniden doğuşunun hikayesinde kadın yönetmen Derya Deniz’in etkili anlatımına vurgu yaparak, “Hêza, Uluslararası Af Örgütü İnsan Hakları Ödülü’ne layık görülmüştür” dedi.
 
Belgesel ekibi adına ödülü alan Yapımcı Afat Baz, “Ödülün sahibi, DAİŞ zihniyetine karşı mücadele eden ve bu uğurda şehit düşen bütün kadınlardır” dedi.
 
Amnesty International Ödülü
 
Amnestey International (Uluslararası Af Örgütü) dünya çapında insan haklarını savunmayı amaç eden bir sivil toplum kuruluşu. Dünya çapında 2 milyondan fazla üyesi ve 5 milyon aktivisti olan Amnesty International’ın verdiği ödül, insan hakları alanında en prestijli ödüller arasında yer alıyor.
 
6’ncı ödül
 
Hêza belgeseli bu ödül ile birlikte en iyi belgesel, en iyi ilk film, üstün başarı ödülü ve insan hakları ödülü gibi dallarda toplamda 6 ödüle layık görüldü.
 
5 ödül almıştı
 
Hêza belgeseli daha önce de İsveç Boden Uluslararası Film Festivali’nde en iyi belgesel, Güney Asya’daki Bhutan’da gerçekleşen Druk International Film Festival’inde üstün başarı ödülü, Romanya’da düzenlenen Film in Focus Film Festivali'nde en iyi belgesel, Amerika’da düzenlenen Bağımsız Kadın Filmleri Festivali'nde en iyi belgesel, Brezilya Uluslararası Film Festivali'nde de en iyi belgesel ödülüne layık görülmüştü.