Altın Portakal Film Festivali'nde 'Çiğdem Mater'e özgürlük' mesajı

  • 10:50 2 Ekim 2022
  • Kültür Sanat
ANTALYA - 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin açılış töreninde, Gezi davasından tutuklu olan yapımcı Çiğdem Mater’e “özgürlük” mesajı verildi. 
 
Bu yıl, 59’uncusu yapılan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin açılış töreni yapıldı.  Festival kapsamında aralarında oyuncu Perihan Savaş, Melike Demirağ’ın da bulunduğu çok sayıda oyuncunun yer aldığı kortej geçişi Cam Piramit önünde başlarken, Karaalioğlu Parkı girişinde son buldu. 
 
Törende, Altın Portakal’da ,1974’te “Bedrana” filmiyle “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü kazanan Perihan Savaş ile 1999’da “Gemide” ve 2006’da “Takva” filmleriyle “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü alan Erkan Can’a, “Onur Ödülü”, Zerrin Tekindor’a da “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verildi.
 
‘Gezi onurumuzdur’
 
Festivalde konuşma yapan ve jüri üyesi olan senarist-yapımcı Aslı Özge, Gezi Davası nedeniyle cezaevinde olan yapımcı Çiğdem Mater'i hatırlattı. Aslı, şunları belirtti: "Çekmediğiniz bir film yüzünden hapse girdiğiniz bu günlerin bir an evvel geçmesine, sinemacı dostumuz Çiğdem Mater’in bir an evvel özgürlüğüne kavuşmasını ve başrolünde iki kadın karakter olan, aşkı ve kaybı anlatan bu filmi yapabilmeyi umut ediyorum. Hatırlatmaktan vazgeçmiyoruz. Aşk aşktır. Gezi onurumuzdur. Teşekkürler."
 
‘Çiğdem Mater ve siyasi tutsaklara selam gönderiyoruz’
 
Ulusal Belgesel Film Yarışması Jürilerinden Yönetmen Elif Ergezen ise, “Çekilmemiş belgeseli gerekçe gösterilerek tutsak edilen arkadaşımız Çiğdem Mater’e ve siyasi tutsaklara selam gönderiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
Yönetmen Yeşim Ustaoğlu da “Çiğdem Mater’e özgürlük” dedi.