26’ncı Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali sona erdi

  • 13:24 9 Haziran 2023
  • Kültür Sanat
 
ANKARA - 26'ncı Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali kapanış töreniyle sona erdi. Festivalde 66 kadın filmi izleyiciyle buluştu. 
 
Uçan Süpürge Vakfı tarafından her yıl sinemada kadın emeğini görünür kılmak için düzenlenen 26'ncı Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapanış töreniyle sona erdi. Festival destekçilerine teşekkürlerin sunulduğu kapanış töreninde festivalin Her Biri Ayrı Renk bölümü filmlerinin aday olduğu FIPRESCI Ödülleri de sahiplerini buldu.
 
FIPRESCI Ödülü verildi
 
Senaryo danışmanı, sinema yazarı ve akademisyen Ayla Kanbur, Fransız sinema eleştirmeni Hélène Robert ile Polonyalı sinema eleştirmeni ve gazeteci Piotr Czerkawski’den oluşan jüri üyeleri bu yıl FIPRESCI Ödülü’ne Meksikalı yönetmen Lila Avilés'in 73'üncü Berlin Film Festivali'nden (Berlinale) de Ekümenik Jüri Ödülü ile dönen Totem’i değer gördü.
 
Jürinin ödülle ilgili gerekçeli kararında şu ifadeler yer aldı:
 
“FIPRESCI Ödülü’nü bizi sıradışı bir doğum gününe davet eden, kültürel tabuların bir çocuğun merakı ve açıklığıyla gözlem yapan kamera karşısında silikleştiği, geleneklerin doğallıkla buluştuğu ve insanların doğanın kaçınılmaz gücüyle bir araya geldiği bir filme vermek istiyoruz: Totem” dedi.
 
Lila Avilés: Sinema birliktelik meselesi
 
Ödülünü jüri üyelerinden alan yönetmen Lila Avilés de yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bütün festival ekibine ve herkese çok teşekkür ederim. Ankara’da harika günler geçirdim. Çok mutluyum. Bu tip inisiyatiflerin güçlü bir şekilde devam etmesi çok önemli. Sinema bir birliktelik meselesi ve salonlara geri dönmek çok güzel.”
 
2023 Berlin Film Festivali’nde de Altın Ayı için yarışan filmlerden biri olan Totem, babası ölümcül bir hastalıkla mücadele eden yedi yaşındaki kız çocuğu Sol’ün gözünden ölümü, hayatı ve aileyi anlatıyor.
 
Lila, Sol’ün hem aile fertleri hem de doğayla ilişkisini yakın plan görüntülerle işlediği anlatısıyla ve doğal bir sinema diliyle tasvir etmeyi başarıyor.
 
66 film izleyiciyle buluştu
 
31 Mayıs’ta düzenlenen açılış töreniyle başlayan 26’ncı Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 7 gün boyunca Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda 66 filmi izleyiciyle buluşturdu.
 
Bu yıl da kadınların sinemadaki emeklerini görünür kılma ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sanatın iyileştirici gücü ile sağlama hedefi ve “Daha Fazlası, Daha Azı Değil” temasıyla düzenlen festivalde, Meksika’dan Litvanya’ya, İsveç’ten Şili’ye, Güney Kore’den İran’a, İspanya’dan Arjantin’e dünyanın dört bir yanından kadın yönetmenlerin farklı temalardaki filmler festival programında yer aldı.