Amed'de çocuk sergisi düzenlendi

  • 20:10 9 Haziran 2023
  • Kültür Sanat
AMED - Önce Çocuklar Derneği ve Culture Civic öncülüğünde çocukların çizdiği resimler ve çektikleri fotoğraflar sergilendi. 
 
Önce Çocuklar Derneği ve Culture Civic'in öncülüğünde "Animasyon Dünyasına Yolculuk" projesi çerçevesinde daha önce yaptıkları atölyelerin çalışmalarının finali gerçekleştirildi. Önce Çocuklar Derneği  bahçesinde yapılan etkinliğe çok sayıda çocuk ve aileleri katılırken, çocuklardan oluşan farklı atölyeler gerçekleştirildi.
 
'Çocukların genelinde bir çalışma oldu'
 
Etkinlik öncesi proje koordinatörü Mazlum Mengüç kısa bir konuşma yaptı. Culture Civic Avrupa Birliği ile beraber ortak bir proje yürüttüklerini belirten Mazlum, "Projenin ismi animasyon dünyasına yolculuk, düşüncelerimizi projemize yansıtmaya çalıştık. Bu proje fikrini oluştururken esas itibariyle bir fragman olarak düşünmüştük. 5 atölye kurguladık animasyon dünyasına yolculuk ismini ne için verdik; 2D ve 3 D animasyonları gerçekleştirmekti. Çocukların özelinde ve genelinde bir çalışma oldu. Barış ve demokrasiyi temel alan bir yaklaşımda devam ettik" dedi. 
 
'Hayata nasıl bakıyorlar...' 
 
Mazlum'um ardından eğitimciler ve çocuklar, atölye hakkında düşüncelerini paylaştı. Son olarak konuşan Önce Çocuklar Derneği yöneticisi Mukaddes Alataş ise, "Çocuklar animasyonları çizerken hayatta nasıl bakıyorlar ya da çizgileri çizerken toplumsal cinsiyet perspektifiyle nasıl ele alıyorlar üzerinde ortaya çıkan bir çalışma oldu. Bunları çocuk çizgileriyle çocuklar nasıl değerlendirdiklerine baktık" şeklinde konuştu.
 
Etkinlik ardından, karakter yaratma ve çocukların dünyasında buluşma, fotoğraf teknikleri, senaryo yazma, 2D Animasyon ve 3D animasyon atölyeleri gerçekleştirildi.
 
Atölye sırasında katılımcılar, çocukların çalışmalarına yoğun ilgi gösterdi. Program ardından son buldu.