Dilan Dirayet Taşdemir: Yeniden kararlaşmaya giderek mücadeleyi sürdüreceğiz

  • 12:46 13 Mayıs 2022
  • Siyaset
 
VAN - HDP Serhat Bölge Kadın Konferansı'nda konuşan HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, AKP-KDP’nin Kürtlerin yüz yıllık kazanımlarının hedef alındığını vurgularken, “Faşist politikalara karşı yeniden bir kararlaşmaya gidecek, bu şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Serhat Bölgesi Kadın Konferansı düzenledi. Van Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa Tevgera Jinên Azad (TJA), Barış Anneleri Meclisi, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), STAR Kadın Derneği, Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği (MEBYA-DER), Aryen Sanat Kültür Atölyesi, Serhat Göç Araştırmaları Derneği, HDP bölge milletvekilleri, yerine kayyım atanan belediye eşbaşkanları ile HDP delegeleri katıldı. Salona “Em di azadi yê de bi ısrar in”, “Di têkoşînê de bi biryar in” pankartlar asıldı.
 
‘Aysel, Leyla, Sakine mücadelemizin öncüleri’ 
 
 Kadın özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan konferansın açılış konuşmasını HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir yaptı. Dilan, konuşmasına cezaevindeyken yakalandığı kanser hastalığı sonucu iki gün önce yaşamını yitiren Barış Gurubu üyesi Aysel Doğan ve yine Baas rejimi tarafından idam edilen Leyla Qasim’ı anarak başladı. Kürt kadınların mücadelesinin bir devrim olarak dünya tarihine geçtiğini belirten Dilan, “Mücadelemizin öncülerinden Aysel, Sakine, Leyla şahsında tüm kadınları saygıyla selamlıyorum” dedi.
 
‘Şengalli kadınlar üzerindeki saldırılar sürüyor’ 
 
Dilan, “Kürt kadınlar 40-50 yıldır örgütlenerek mücadele veriyor. Kadın öncülüğünde bugün açığa çıkan Rojava Devrimi en büyük örnektir. Bizler bu yaşamın takipçileriyiz. Sadece Türkiye ve Kürdistan’da değil tüm dünyada kadınlar erkek egemen zihniyetin saldırılarıyla karşı karşıya. Şengal’de kadınlar DAİŞ zihniyetinin saldırılarına maruz kaldı. Bugün de Şengalli kadınlara yönelik saldırı devam ediyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘Kadınlar iktidar zihniyetini yargılıyor’
 
AKP-MHP iktidarının politikaları sonucu kadınların ülkede faşist saldırılara maruz kaldığını belirten Dilan, “Kadın düşmanı politikalar ile kadınlar hedef alınıyor. Partimize, özelde kadın örgütlülüğümüze dönük iktidarın saldırıları her alanda devam ediyor. Bu saldırılar sonucunda bugün yüzlerce kadın arkadaşımız cezaevlerinde tutsak. Ancak kadın yoldaşlarımız her alanda olduğu gibi AKP ve MHP iktidarının faşist politikalarına karşı mahkeme salonlarında da bu zihniyeti yargılıyor” şeklinde konuştu.
 
‘Tecrit politikaları yaşamın her alanında sürdürülüyor’
 
Dilan, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin cezaevlerinde, her alanda yayılarak sürdüğünü kaydederken, şu ifadeleri kullandı: “Özelde kadınlar üzerinden yürütülen bu tecrit ve baskı politikalarına, yasakçı zihniyetlerine karşı bizler her kadını dayanışmayı yükselterek meclisimizde, örgütlü mücadelemizde yerini alarak, birlikte mücadele etmeye davet edeceğiz. Bugün burada örgütlü mücadelemiz sonucunda yüzlerce delegeyle bölge konferansımızı gerçekleştiriyoruz. Faşizme karşı bizler de buradan belirtiyoruz; sizler ne yaparsanız yapın evde, sokakta, işyerinde, Meclis’te, kadınlar olarak her alanda direniş ruhuyla zihniyetinize karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.” 
 
‘Yeniden bir kararlaşmayla mücadelemiz devam ediyor’
 
AKP-KDP’nin yürüttüğü savaşa da işaret eden Dilan, bu savaşın, Kürt mücadelesini yok etmeye yönelik olduğunun altını çizdi. Dilan, “Bizler de bu saldırılara karşı kadın mücadelesiyle her alanda direnmeye devam edeceğiz. İkinci oturumumuzda örgütsel duruşumuzu, iç sorunlarımızı tartışarak ülke genelinde AKP-MHP faşist iktidarı tarafından yürütülen faşist politikalarına karşı yeniden bir kararlaşmaya gidecek, bu şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz” mesajını verdi.
 
Dilan’ın konuşmasının ardından konferans basına kapalı olarak devam ediyor.