Muş’ta 13 bölgeye getirilen yasak Meclis’e taşındı

  • 12:46 18 Mayıs 2022
  • Siyaset
ANKARA - HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Muş’ta 13 bölgeye getirilen yasağı Meclis’e taşıdı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, 11 Mayıs günü Muş Valiliği tarafından, il genelinde 13 bölgeye getirilen yasağın araştırılması için konuyu Meclis gündemine taşıdı. Şevin, söz konusu yasağın araştırılması için Meclis Genel Kurulu’na önerge verdi. 
 
İktidarın tarım ve hayvancılık sorunlarını çözmek yerine bu sorunların daha da derinleşmesine neden olduğuna dikkat çekilen önergede, özellikle tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan Kürt kentlerinde, yasakların daha fazla olduğuna işaret edildi. 
 
13 bölge yasaklı 
 
Yaklaşık 35 yıldır “güvenlik” bahanesi ile uygulanan yayla yasağının hayvancılığı da olumsuz etkilediği vurgulanan önergenin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi: 
 
“Şırnak Valiliği, 4 Ocak 2022’de il genelinde 14 bölgenin yurttaşlar tarafından kullanımı, bir yıl süreyle yasak olduğuna dair aldığı kararı duyurdu.  Hakkâri Valiliği ise Çukurca, Şemdinli, Yüksekova ilçelerine ve il merkezine bağlı 11 bölgeye giriş çıkışların 31 Aralık 2022’ye kadar yasak olduğuna dair aldığı kararı 14 Nisan 2022’de ilan etti. Küçük baş hayvancılığın en çok yapıldığı Van’da ise yayla, mera ve kışlakların içinde olduğu 68 bölgenin kullanımı; valilik tarafından ilan edilen genelge ile yasaklandığı bilgisi basına yansıdı. Benzer yasakların yoğun olarak ilan edildiği yerlerden biri de Muş ilidir. En son 11 Mayıs 2022’de Muş Valiliği tarafından il genelinde 13 bölge yasaklı hale getirilmiştir. 
 
Çözüme kavuşturulmalı
 
Yayla, mera ve kışlakların da bulunduğu bölgelere getirilen bu yasaklar, valiliklerin çalışma teamüllerine bırakılmayacak kadar önemli ve çözüme kavuşturulması gereken konulardan biridir. Yayla-mera-kışlak yasakları tarım ve hayvancılığı doğrudan ilgilendirdiğinden bu uygulamaya son verilmesi ile birlikte gerekli politikaların geliştirmesini zorunlu kılmaktadır. Dolayısıyla yayla yasaklarının bölgedeki hayvancılık üzerinde etkilerinin, ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel boyutlarının araştırılması ve bu uygulamalara son verilmesi amacıyla Anayasa'nın 98'inci, İçtüzüğün 104 ve 105'inci maddeleri uyarınca bir Meclis araştırılması açılmasını arz ve talep ederiz.”