Ege’den binler HDP’nin Büyük Kongresi’ne akacak

  • 09:09 1 Temmuz 2022
  • Siyaset
İZMİR - HDP’nin paradigmasıyla bir kadın partisi olduğunu ve kadim sorunlara çözüm üreten tek parti olduğunu ifade eden HDP’li kadınlar HDP’nin 5'inci Olağan Büyük Kongre'sinde halkın sahiplenmesini yoğun olacağına dair sinyaller veriyor.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) “Hep birlikte kazanacağız” şiarıyla 3 Temmuz'da Ankara'da 5'inci Olağan Büyük Kongre'sini gerçekleştirecek. Kobanê Davası ve HDP Kapatma Davası’nın yanı sıra gözaltı, tutuklama ve baskı koşullarında gerçekleşecek olan kongreye Ege illerinden binlerce HDP’li akın edecek. Mikrofon uzattığımız HDP’li kadınlar, halkların HDP’yi sahiplendiğini ve kongreye katılımın nasıl olacağına dair işareti 8 Mart, Newroz ve 1 Mayıs’taki katılımlarla gördüklerini söyledi.
 
HDP’nin kadın mücadelesindeki yeri anlatıldı
 
Ege’de HDP’li kadınlar olarak il ve ilçelerde kongre hazırlıkları kapsamında kadınlarla bir araya geldiklerini dile getiren HDP Kadın Meclisi üyesi İdil Uğurlu, bu çalışmalarda HDP’nin kadın özgürlükçü paradigmasını, bu paradigmanın kadınlar için nasıl ön açıcı olduğunu anlattıklarını belirtti. İdil, “HDP’nin parlamentoda kadının sözünün büyütülmesi ve var olan sistemin kadınlara bir şey veremeyeceğini, kadın yaşamını örgütleyecek, yeniyi örecek olanın HDK’nin içinden HDP’nin bunun siyasetini yapacağını kadın arkadaşlarımızla paylaşmış olduk. Onların da katkıları, görüş ve önerilerini de aldık. Kongre günü de bu heyecanla Ankara’da olacağız” dedi.
 
‘Kadınlar umudun HDP’de olduğunun farkında’
 
HDP ve HDK fikriyatına Ege Bölgesi’ndeki kadınların ilgisinin 2015 yılından bu yana yoğunlaştığını kaydeden İdil, “HDP’li milletvekilleri, il ve ilçe eşbaşkanlarının siyasetin yapıldığı her yerde var olmalarının, kürsü kullanmalarının kadınlara karşı ayrımcı politikalarının yansımalarıyla ilgili itici gücün HDP olduğunu kadınlar biliyor. Çok rahat bir şekilde iddia edebilirim ki iktidar partilerine oy verenler bile aslında umudun burada olduğunun farkında. Hem Ege, hem Türkiye için HDP’li kadınlar diğer partilerde siyaset yapan ve yapmak isteyen kadınlar için model ve ön açıcı oldu. Bunun daha sonraki yıllarda daha geniş yelpazeye yayıldığını göreceğiz” şeklinde konuştu.
 
Demokrasi İttifakı içindeki partiler de çalışmaya dahil oldu
 
İzmir’de 10 günden fazla süredir çalışmaların devam ettiğini belirten HDP İzmir İl Eşbaşkanı Berna Çelik sivil toplum örgütleri, bileşen temsilcileri ve Demokrasi İttifakı içinde yer alan partilerle çalışma yürüttüklerini paylaştı. Halkın ilgisinin bir önceki kongrelere göre daha fazla olduğuna işaret eden Berna, “Halkımız son süreçte HDP’ye dönük yönelimlerin bilincinde ve sahiplenmesini de kongre günü açığa çıkaracaklarını söylüyor. Kongreye fiziki katılımı ve coşkusunu yansıtacaklarına dönük beklentiler var” ifadelerine yer verdi.
 
‘Halk HDP’yi sahiplendiğini göstermişti’
 
Berna, AKP-MHP iktidarının derinleştirdiği kaos, Kobanê Kumpas Davası ve parti kapatma davaları nedeniyle kongrenin daha farklı şekilde sahiplenildiğine değinirken, HDP’nin dört duvar değil halk olduğunu ortaya koyan bir kongre olacağını dile getirdi. Berna, “Aslında bu, kongre sürecinde yansıyan bir durum değil. 8 Mart, Newroz’da 1 Mayıs’ta alana dökülmede, slogan atmada gösterdikleriyle kongreyi de sahipleneceklerinin mesajı vardı. Hem İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiği hem kadın katliamlarının devam ettiği bir süreç. Derinleşerek artan kadın yoksulluğu ve istismara karşı kadın kimliğimizle ve bütün kimliklerimizle var olduğumuzu göstereceğimiz bir kongre” diye belirtti.
 
Berna, “Başta bütün kadınları 3 Temmuz’da Arena Spor Salonu’na coşkularıyla bekliyoruz” çağrısı yaptı.
 
‘Ablukayı kadınların direnciyle kıracağız’
 
Aydın il ve ilçe kongre komisyonlarının programıyla, HDP’li milletvekillerinin de katılımıyla çalışmalar yürüttüklerini ifade eden HDP Aydın İl Eşbaşkanı Aysel Baytar, “Aslında halk AKP-MHP faşist iktidarının neyi amaçladığının farkında ve her yerde sahipleniyor. Özellikle kadınlar cephesinden. Bu faşist ablukayı kadınların direnciyle kıracağız. Bunu 8 Mart’ta 21 Mart’ta 1 Mayıs’ta alanlara çıkan kadınlardan doğru biliyoruz. Aynı kadın bilinçle Ankara’ya yola çıkaracağız” dedi.
 
‘HDP sisteme muhalif’
 
6’lı masa diye adlandırılan muhalefetin mevcut sorunlara karşı çözüm geliştiremediğine dikkat çeken Aysel, tek sunulanın “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” olduğunu belirtti. HDP’nin ise bin yıllık sorunlara çare ürettiğini ifade eden Aysel “Başta Kürt sorunu olmak üzere kadın, çevre, sağlık, eğitim sorunları Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem mantığı içinde -mutlaka önemli- ama çözülecek sorunlar değil. Bunlar kadim sorunlar. Diğerleri iktidara muhalefet, biz sistemin muhalifiyiz. Bu sistemin bazı temel taşlarını değiştirmeden kadim sorunlara çözüm üretemezsiniz. Yüzyıllardır Kürt sorununda savaş, çatışma, kutuplaşmayla, hapsederek, yok sayarak bir yere varılamadığı ortadadır. Bunların çözümü HDP. Umut olma gelecek vadetme halini demokratik cumhuriyeti kurma yolunda, bu karanlığı dağıtan bir yerden Ankara’da güçlü bir ses verecektir” dedi.
 
HDP’ye sahip çıkmanın ülkenin geleceğine sahip çıkmak anlamına geldiğini vurgulayan Aysel, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” mesajı verdi.
 
HDP kendisine oy vermeyen kesimlere bile güç veriyor
 
HDP Muğla İl Eşbaşkanı Fulya Erdoğan da halkın, HDP’ye yönelik baskıların da HDP’nin misyonunun da farkında olduğunu kaydetti. Fulya, “Pazarda biri kulağıma ‘Giydiğin önlük ne kadar yakışmış’ diyebiliyor ya da ‘Sizinle gurur duyuyoruz’ diyor. Oy vermeyen kesime de baskılara rağmen dimdik olması için güç veriyor. Önyargıların kırıldığını hem yerel seçimlerdeki birliktelikte ve İstanbul Sözleşmesi’nin iptaliyle birlikte kadınların bir araya gelmesinde fark ediyoruz” dedi.
 
Fulya halkları, “Toplumsal barışı kurmak, savaşa hayır demek, yoksulluğa karşı mücadele etmek kadın cinayetlerini önleyebilmek için Pazar günü kongrede olacağız, Türkiye halklarını davet ediyoruz” sözleriyle kongreye çağırdı.