HDP kongreye hazır: Ortadoğu’dan Avrupa yoğun katılım olacak

  • 10:19 1 Temmuz 2022
  • Siyaset
Dilan Babat 
 
ANKARA - HDP Merkezi Mutabakat Komisyonu yeni dönemde de Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile devam etme yönünde karar aldı. Bu kapsamda gidilecek HDP 5’nci Olağan Kongresi’ne ise Türkiye’den Ortadoğu’ya ve Avrupa’ya kadar yoğun katılımın sağlanması bekleniyor. 
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 3 Temmuz’da yapacağı 5’inci Büyük Olağan Kongresi’ne geri sayım başladı. Kongre hazırlıklarını bir aydır sürdüren HDP çalışmalarını tamamladı. Kongrede asılacak pankartlardan, sloganlara, verilecek mesajlara HDP hazır.
 
Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile devam
 
HDP Merkezi Mutabakat Komisyonu’nda yoğun çalışmalar ardından partinin yeni dönem kurullarını da belirledi. Mutabakat Komisyonu yeni dönemde Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile devam etme yönünde karar aldı.
 
Parti Meclisi’nde 2 dönem kuralı esnetilmedi
 
Parti Meclisi için yoğun bir çalışma gerçekleştiren HDP Mutabakat Komisyonu, yeni dönem de görev yapacakları belirledi. Çalışmalar tamamlandı. Parti Meclisi ve partinin diğer kurullarında görev alacaklar için iki dönem kuralı esnetilmeden bir çalışma yürütüldü. Edinilen bilgilere göre PM’de önemli değişikliklere de gidildi. Parti Meclisi belirlemesinde de eşit temsiliyet esas alındı.
 
Danışma Kurulu’nda önemli isimlere teklif
 
HDP, bir önceki kongre kararı olan Danışma Kurulu oluşturulmasına dair çalışmaları da bu kongre de tamamlandı. Merkezi Mutabakat Komisyonu tarafından 25-30 kişilik oluşturulan liste de kongrede açıklanacak. HDP’nin Danışma Kurulu’nda yer alması için Rıza Türmen, Mehmet Altan, Tarık Ziya Ekinci, Ali Bayramoğlu, Ahmet Telli, Ayşegül Devecioğlu, Sevilay Çelenk gibi önemli isimlere teklif götürüldü.
 
Kongre Hazırlık Komisyonu da çalışmalarını tamamladı. Kongreye Türkiye’nin 81 ilden katılım sağlanacak, partililer için il örgütleri tarafından araçlar kalkacak.
 
 Avrupa’dan yoğun katılım
 
Avrupa’dan 30’a yakın siyasi parti temsilcisi kongreye katılacak. Katalan Komünist Partisi, Avrupa Sol Parti, EFA (Avrupa Özgür İttifakı) Başkanı, Fransa Yeni Anti-Kapitalist, İsveç Sol Parti, Norveç Yeşil Parti, Norveç SolKurd, Hollanda Sosyalist Partisi, Danimarka Kızıl-Yeşil İttifak, İsviçre- BastA, İsviçre Emek Partisi, İsviçre Sosyal demokrat Parti, İspanya Podemos, İtalya Komünist Yeniden Kuruluş Partisi, Hollanda İşçi Partisi, Katalonya Cumhuriyetçi Sol Parti Katonts Parlamentosu, Katalonya Cumhuriyetçi Sol Parti İspanya Senatosu, Katalan Parlamentosu Üyesi ve CUP, Bulgarist Sosyalist Partisi, Almanya Sosyal demokrat Parti, Portekiz Komünist Partisi Avrupa Parlamentosu, Fransa Sol Parti, Friedrich-Ebert-Stiftung (FES), Fransa Komünist Partisi, İtalya Demokratik Partisi, SYRIZA, AP Sol, EFA’dan katılım sağlanacak.
 
Fas’tan Filistin’e katılım
 
Ortadoğu ülkelerinden de yoğun katılım olacak. Ortadoğu’dan gelen kadın siyasetçiler ve siyasi parti/kurum temsilcileriyle HDP Cumartesi parti Genel Merkezi’nde toplantı gerçekleştirecek. Yapılacak toplantıda HDP, Ortadoğu’daki gelişmelere dair ve parti politikalarına dair görüş alışverişinde bulunulacak. HDP Kongresine Cezayir İşçi Partisi, Fas Demokratik Yol Partisi, Fas Birleşik Sosyalist Partisi, Tunus Halkım Akımı Partisi, Filistin Ulusal Girişim Hareketi, Lübnan Komünist Partisi, Mısır Sosyalist Halk Koalisyonu, Ürdün Arap Kadınları, DKY Ortadoğu Kuzey Afrika Sözcüsü/Fas İnsan Hakları Örgütü, Filistin Kadın Komiteleri, Ürdün Halkın Demokratik Partisi, BM Kadın Bölgesel Grubu Üyesi Cezayir Kadın Gözlemevi, Adalet Derneği ve Yemen Eski BM Barış Elçisi, Mısır Adalet Bakanlığı Danışmanı ve Avukatlar Birliği, Ürdün Halkın Birliği Partisi ve Kuveyt İlerici Partisi katılacak.  Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Nûnerê Hizbî Zehmetkêşan Kurdistan, Şandeya Hizbî şûî Kûrdîstan, Bizûtneweyê Rizgari Demokrati Kurdistan, Yekitiya Parlamentere Kürdistan u Nunerê Goran katılacak. 
 
 En az 312 kurum kongrede yer alacak 
 
Toplamda en az 312 kurum, kongrede yer alacak. Bunların içerisinde; katledilenlerin aileleri, siyasetçiler, gazeteciler, kadın örgütleri, sendikalar, siyasi partiler, emek ve meslek örgütleri, aydın, yazarlar ve bir çok kişi katılacak. 
 
Halklar ve inanç alanından 12 kurum davet edildi
 
Demokratik Alevi Derneği (DAD), Demokratik Çerkez Kongresi Girişimi (JİNEPS), Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAY-DER), Koçgiri Kültür Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu, AGOS, Süryani Dernekleri Federasyonu, Gürcü Kültür Merkezi olmak üzere halklar ve inançlar alanında toplam 12 kuruma davetiye gönderildi.
 
Gazeteciler, yazarlar, gençlik…
 
17 gazeteci, 3 yazar, 4 akademisyene davetiye gönderilirken, Cumhuriyet Halk Partisi,  Deva Partisi, Dicle Üniversitesi Öğrenci Dayanışması, Eskişehir Özgür Öğrenci İnsiyatifi, İzmir Özgür Öğrenci İnsiyatifi, Malatya Gençlik Kültür ve Dayanışma Derneği, Türkiye İşçi Partisi (TİP) gençlik örgütlerine de davetiye gönderilirken, ayrıca, 23 doğal delege kurucular da kongreye katılım sağlanması bekleniliyor.
 
Çorlu’dan Roboski’ye…
 
Kongreye yakınlarını kaybeden ve katledilenlerin ailelerine de davetiye gönderildi. Musa Anter Ailesi, Suruç Aileleri, Mehmet Tunç ailesi, Seve Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar’ın aileleri, Şenyaşar ailesi, Tahir Elçi ailesi, Medeni Yıldırım’ın ailesi, Deniz Poyraz’ın ailesi, Barış Anneleri İnsiyatifi, Aziz Güler, Rozerin Çukur ve Dilek Doğan’ın aileleri, Ulaş Bayraktaroğlu’nun ailesi, Servet Turgut’un ailesi, Mehmet Yavuzel’in ailesi, Gezi aileleri, Mehmet Abbasoğlu’nun ailesi, Selçuk Mızrak’lının ailesi, Cemile Çağırga’nın ailesi, Garibe Gezer’in ailesi, Muhsin Melik’in ailesi, Rosboki’li aileler, Lokman Birliğin ailesi, 10 Ekim Derneği, Cumartesi Anneleri, Kader Ortakkaya’nın ailesi, Ekin Ceren Doğruakın’ın ailesi, Metin Lokumcu’nun ailesi, Sivas Katliamında yaşamını yitirenlerin aileleri, Leyla Güven’in ailesi, Konya’da katledilen Dedeoğullarının yakınları, Murat Bozlak’ın ailesi, Orhan Doğan’ın ailesi, Selahattin Demirtaş’ın ve Feridun Yazar’ın ailesine davetiye gönderildi. 
 
68 belediye eşbaşkanı ve kadın kurumları
 
68 belediye eşbaşkanlarına ve Ankara Uçan Süpürge, Ankara Kadın Savunma Ağı, Ankara Anarşist Kadınlar, Mersin Mimoza Kadın Derneği, İzmir Kadınlar Birlikte Güçlü, Van Star Kadın Derneği ve çok sayıda kadın kurumuna da davetiye gönderildi.
 
34 siyasi parti ve kuruluş çağrıldı
 
Kongreye katılması için çağrılan  parti ve kuruluşlar ise şöyle : “Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Devrimci Parti, Yeşil Sol Parti, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP), Sosyalist Meclisler Federasyonu, Emek Partisi ( EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), Halkevleri, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) , Alınteri, Kaldıraç, Emek ve Özgürlük Cephesi, Türkiye Sosyalist İşçi Partisi (TSİP), Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-T), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), Azadi Hareketi, İnsan ve Özgürlük Partisi, Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR), Azadi Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Gelecek Partisi, DEVA Partisi, Tek Parti,”
 
Dernek Vakıf ve Odalar
 
Diyalog Grubu, Yurttaş Girişimi, Hak ve Adalet Platformu, İnsan Hakları Derneği (İHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Asrın Hukuk Bürosu, Hak insiyatifi Derneği, Türkiye Engelliler Konfederasyonu ve Altınokta Körler Derneği, Türkiye Sosyal Ekonomik ve Siyasal Araştırmalar Vakfı, Kars İş Adamları Derneği, Ankara Dayanışma Akademisi, Mülkiyeliler Birliği, Devrimci 78’liler Federasyonu, 78’liler Dayanışma Derneği, Çerkezya Hareketi, Doğu Güneydoğu Dernekleri Platformu (DGD), Muş Dernekleri Federasyonu, Elih Batman Dernekleri Federasyonu, İstanbul Bekiran Derneği, Van Dernekleri Federasyonu, Iğdır Dernekleri Federasyonu, Yaşam Ağacı Derneği, KHK Platformu, Denge Denetleme Ağı, Yeni Yaşam Derneği olmak üzere 26 dernek, vakıf ve oda çağrıldı.
 
Emek Meslek Örgütleri
 
Türk Tabipleri Birliği (TTB), Devrimci İşçi Sendikaları Konfedarasyonu (DİSK ), DİSK Basın İş, DİSK Dev-Turizm-İş DİSK Devrimci Yapı-İş, DİSK  Emekli-Sen, DİSK Genel- İş, DİSK Sine-Sen, DİSK  Sosyal-İş, DİSK  Devmaden-Seni, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), KESK-BES, KESK-BTS, KESK-Eğitim-Sen, KESK-Tümbelsen, KESK-Tarımorkan-Sen, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), KESK-Yapıyol-Sen, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), TMMOB-Elektrik mühendisleri Odası, TMMOB-Şehir plancıları Odası, İstanbul Geri Dönüşüme Katkı Derneği, Geri Dönüşüm İşçileri Derneği, İzmir Seyyar Satıcılar Derneği, Pressan ve Sinbo Direnişi, Yemeksepeti Direnişi, Tozkoparan Rantsal Dönüşüme Karşı Mücadele Derneği olmak üzere 27 emek ve meslek örgütleri davet edildi.