HDP'den kongre açıklaması

  • 12:56 1 Temmuz 2022
  • Siyaset
ANKARA - HDP Basın Bürosu tarafından basınla paylaşılan bilgi notunda, HDP’nin 3 Temmuz’da gerçekleştireceği 5’nci Olağan Kongresi’nde Ortadoğu'dan Avrupa'ya yoğun katılım olacağı belirtildi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Basın Bürosu, 3 Temmuz’da Ankara Spor Salonu’nda gerçekleşecek HDP’nin 5’nci Olağan Büyük Kongresi’ne ilişkin detayları paylaştı.
 
3’ncü Yol siyaseti ön plana çıkacak
 
HDP Basın Bürosu’nun paylaştığı bilgi notuna göre kongre, “Çözüm Biziz, Sözümüz Var” şiarıyla gerçekleşecek. “Kumpas” davalarının ve saldırıların hedefinde olan HDP’nin esas olarak “Türkiye’nin temel sorunlarına çözüm” perspektifiyle gerçekleştireceği kongrede, HDP fikriyatındaki ısrar ve “Üçüncü Yol” siyasetindeki kararlılık ön plana çıkacak.
 
Ortadoğu’dan Avrupa’ya yoğun katılım
 
Bileşen partiler, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK), HDP’nin bileşeni olduğu 7’li ittifak, CHP, DEVA, Gelecek, Saadet, Tek Parti, Sol Parti, TKP, Kürdistan İttifak partilerinin temsilcileri; Cumartesi Anneleri, Barış Anneleri, Roboski, Sivas, Suruç ve Ankara, Konya, Gezi, Paris katliamlarında ve Cizre bodrumlarında katledilenlerin aileleri; Şenyaşar, Tahir Elçi, Medeni Yıldırım, Deniz Poyraz ve Garibe Gezer’in ailesi ile tutsak siyasetçilerin aileleri; aydın, yazar ve sanatçıların da aralarında bulunduğu 400’ü aşkın kurum temsilcisi ve kişi kongreye konuk olarak katılacak. Ayrıca Avrupa ve Ortadoğu’dan çok sayıda siyasi parti temsilcisi, siyasetçi ve aktivistin de aralarında bulunduğu 100’ü aşkın yabancı delegasyon da kongrede bulunacak.
 
Kongre katılımcıları yola çıkıyor
 
Bin 50 resmi delegenin oy kullanacağı kongrede yaklaşık 50 bin kişinin katılımı planlanıyor ve kongre katılımcıları yarın itibariyle illerden Ankara’ya doğru yola çıkacak.
 
HDP’de ciddi değişimler olacak
 
Kongrede 100 kişilik asil, 50 kişilik yedek ve 30 kişilik fahri PM (Parti Meclisi) üye listeleri ve Eş Genel Başkanlar seçilecek. Mutabakat Komisyonu’nun çalışmasını yürüttüğü yeni yönetim ve PM için çeşitli çevrelerden yüzlerce başvuru geldiği belirtildi. PM’nin büyük oranda değişeceği kongrede ayrıca Merkezi Disiplin Kurulu ve Uzlaşma Kurulu’ndaki isimler de yenilenecek. Ayrıca farklı çevrelerden yazar, aydın, sanatçı, siyasetçinin yer alacağı geniş bir Danışma Kurulu da oluşturularak delegasyonun onayına sunulacak.