Nagihan Akarsel hatırlatması: 90’ların yöntemleri uygulanıyor

  • 19:37 25 Kasım 2022
  • Siyaset
 
ANKARA - Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan HDP Agirî Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, katledilen akademisyen ve gazeteci Nagihan Akarsel’i hatırlatarak, “90’ların yol ve yöntemlerine tanıklık ediyoruz” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Agirî Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşların bütçe görüşmelerinde konuştu. 
 
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla direnen kadınlara işaret eden Dilan, kadınların şiddete, savaşa itiraz etmek istedikleri eylemlerin çok sayıda kentte yasaklandığını dile getirdi. Dilan, “Ağrı’da, Şırnak’ta, Van’da kadınlar sokakta şiddete maruz kaldı, yaka paça gözaltına alındı. Bu tarihi bir gündür, çünkü Mirabal Kardeşler, Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlüğe karşı meydan okudu ve diktatörlük tarafından katledildi ama mücadeleleri diktatörlüğü yıktı. Suriye’de Hevrîn Xelef, İran’da Jîna Emînî, Paris’te Sakine Cansız ve adını şu anda anamayacağım binlerce kadının mücadelesi bizlere yol gösteriyor” şeklinde konuştu.
 
AKP döneminin şiddet bilançosu
 
Baskıcı rejimlerin ortak özelliğinin kadını hedef almak olduğunu kaydeden Dilan, bu rejimlerin kadınları sindirme politikaları izlediğini, kazanımlara el koyduğunu ifade etti. Dilan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha önceki diktatöryal rejimlerin kadınlara uyguladığı şiddeti bugün AKP iktidarı kadınlara uyguluyor. Son 20 yılda 7 bin 186 kadın, 2022 yılının ilk aylarında ise 800 kadın ve 33 çocuk erkekler tarafından katledildi. Bu rakamlar bir savaşta bile yaşanmayacak rakamlardır. Kadına yönelik şiddetin artık kırım noktasına geldiğini söylerken, tam da bunu anlatmaya çalışıyoruz. Kadınları korumadığınız gibi, kadınları koruyan uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede tek bir adamın kararı ile ortadan kaldırdınız. Yerel yönetimlerimizde kadın dayanışma merkezlerini kapattınız. İstanbul Sözleşmesinin ortadan kaldırılmasının bir mesajı var: Erkeklere siz kadınları öldürebilirsiniz, kadınlara şiddet uygulayabilirsiniz denildi. Tam da İstanbul Sözleşmesi’ne saldırının anlamı budur.
 
Nagihan Akarsel hatırlatması
 
Uzun bir zamandır Federe Kurdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde yaşayan Mehmet Zeki Çelebi, işyerinin önünde katledildi. Daha sonra kendisini MİT elemanı olarak tanıtan biriyle telefon görüşmesi yaptığı, ajanlık dayattığı ses kayıtları yansıdı. Daha sonra Paris’te de gördük, 3 kadın siyasetçi Ömer Güney tarafından katledildi. Ömer Güney’in istihbarat ile görüşmeleri kamuoyuna yansıdı. O dönemde defalarca araştırılmasını istedik, hepsi reddedildi. Son olarak Süleymaniye’de Nagihan Akarsel Süleymaniye’de evinin önünde bir suikast sonucu yaşamını yitirdi. Bağdat Büyükelçisi cinayetin ardından ‘PKK ile iltisaklı olanlar hedeftedir’ dedi. Demokratik bir hukuk devletinde yargısız infaz olmaz. 90’larda dönemin başbakanı Tansu Çiller eline listeler alıyordu. Kürt iş insanlarının isimleri vardı. Kürt iş insanları faili meçhul cinayetlerle katledildi. Bir şekilde üstü örtüldü. Aydınlatılmadı. Kürt meselesini çözmeyen, 90’ların yol ve yöntemlerine tanıklık ediyoruz.”