HDK 12’nci Genel Kurul’a gidiyor

  • 09:08 22 Ocak 2023
  • Siyaset
Rozerin Gültekin
 
İSTANBUL - HDK, “Faşizme ve sömürüye karşı demokratik meclislerde birleşelim” şiarıyla 12’nci Genel Kurul’a gidiyor. Genel Kurul öncesi konuşan HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, Kurul’un savaş ve tecrit politikalarına cevap olacağını vurguladı.
 
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) “Faşizme ve sömürüye karşı demokratik meclislerde birleşelim, örgütlü ve özgür toplumla yeni yaşamı kuralım” şiarıyla 12’nci Genel Kurulunu 29 Ocak’ta Harbiye’de bulunan İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirmeye hazırlanıyor. HDK bu kurulda savaş, tecrit ve yoksulluk politikalarına karşı mücadelesini yükseltmek ve yeni yaşamı kurmak için var olan meclislerini güçlendirmenin ve demokratikleştirmenin yollarını tartışarak yeni yol haritasını da belirleyecek.
 
12’nci Genel Kurul’a giderken HDK Eşsözcüsü Esengül Demir, mevcut dönemde yaptıkları çalışmalar ve yeni dönemde belirleyecekleri yeni çözüm önerilerine dair değerlendirmelerde bulundu. 
 
Hedef örgütlülüğü güçlendirmek
 
HDK’nin 2021 yılında 11’inci Kurul’unu pandemi koşulları altında gerçekleştirdiğini hatırlatan Esengül, o günden bugüne geçen sürede bir çok toplumsal değişimlerin olduğunu ifade etti. Esengül, HDK’nin bu süreçte birçok toplumsal kesimin bağı ile olan bir kongre olmasından dolayı sorunları yakından takip ettiklerini de söyleyerek, “Bu geçen süreç için bir özeleştiri sürecini de işlettik. 12 yıllık zaman dilimi içinde HDK belirlemiş olduğu toplumsal dinamiklere ne kadar müdahil oldu, toplumun değiştirmesi konusunda üstüne düşeni ne kadar yerine getirdiği noktasında çokça tartıştık. Ama HDK’nin ihtiyaç olduğu meselesi değişmiş değil. Toplumun ötekileri dediğimiz yapıları kapsayan ve örgütlü meclisler oluşturması ve meclislerle sorunun sahiplerinin müdahil olması meselesindeki ihtiyacı karşımızda duruyor. Yeni dönem için eksikliğimizi gidermek ve örgütlülüğümüzü güçlendirmek hedefimiz” dedi.
 
‘Meclislerimiz tehlike olarak görülüyor’
 
HDK içerisinde yer alan meclislerin amaçlarının öznelerin demokratik bir yapılanma içerisinde aktif olarak yer almasını sağlamak olduğunu dile getiren Esengül, meclislerin sistem tarafından tehlike olarak görüldüğünü de sözlerine ekledi. Esengül, “Farklı kimlikler üzerinden bir ayrıştırma politika yürüten sistemin aslında burada farklı kimliklerin birlikte yaşama arzularının hayata geçirilmesine karşı yürüttüğü mücadele var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğundan beri bu devletin asıl sahipleri olarak Türk halkı olarak görülüyor. Diğerlerini ötekileştiren, yok sayan, kimliksiz halklar olarak tanımlayarak ayakta kalmayı amaçlayan sistem, ayrıştırmayı yöntem olarak kullanıyor. Ondan dolayı meclisler tekçi prototipi yerinden sarsan bir yaklaşım” diyerek meclislerin rolüne işaret etti.
 
Geri adım atmadan 12’nci Kurul’a gidiliyor
 
Bütün bu yaşananların ardından HDK’nin kitlesel bir şekilde 29 Ocak’ta “Faşizme ve sömürüye karşı demokratik meclislerde birleşelim” şiarıyla Genel Kurul’a gitmeye hazırlandığını ifade eden Esengül,  bu kurul ile birlikte bütün bileşenlerin fikrinin eşit oranda  aktarıldığı, demokratik meclisleri güçlendirmeyi ve örgütlü özgür bir toplumu kurmayı amaçladıklarını dile getirdi. Esengül, “Yeni yaşam hedefimiz Genel Kurul’da tekrardan dillendirilmiş olacak. Yeni yaşamın kurucuları olarak yola çıkmıştık. 12 yıllık zaman diliminin içinde eksiğimiz oldu ama yeni yaşam kurma amacımızdan geri adım atmış değiliz” dedi.
 
Ayrıca tutuklama ve baskıların olduğu bir süreçte Genel Kurul’a gitmelerinin önemine de dikkat çeken Esengül, bu baskıların HDK’yi kapatamayacağını ve her koşulda halkların bir araya geleceği bir çatının olacağının altını çizdi.
 
Ana sorun Kürt sorununun çözümsüzlüğü ve tecrit
 
Değerlendirmesinin devamında Kürt sorunu ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük ağırlaştırılmış tecride dikkat çeken Esengül, “Türkiye’de yaşanan tüm sorunların ana nedeni Kürt sorunun çözümsüzlüğü ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecrit” belirlemesi yaptı. 2022 yılı içerisinde Kürt sorunu ve ağırlaştırılmış tecride dönük HDK’nin birçok çalışması olduğunu hatırlatan Esengül, şunları belirtti: “Tecrit koşulları kalkmadan özgür, demokratik, yeni yaşamın kurulmasının zor olduğunu biliyoruz. Yeni dönemde savaş karşıtlığı meselesinde toplumu daha çok örgütleyeceğiz. Kurulda açığa çıkacak olan şey savaş karşıtlığının oluşması ve tecridin kaldırılması için toplumsal bir muhalefet yürütmek, siyasi diktayı zorlamak. Önden yaptığımız tartışmalardan ve çalışmalardan yola çıkarak bunları söylüyoruz. Kurul, savaş politikalarına, tecrit siyasetine, yoksulluk ve karanlık döneme cevap olacak.”
 
‘Halklar öznesi oldukları Kurul’a sahip çıkmalı’
 
Kurul için hem delegasyonlara hem de halka çağrı yapmaya hazırlandıklarını söyleyen Esengül, halkın kurulda aktif rol almasını hedeflediklerini ifade etti. Esengül, “İkili bir çalışma yürüteceğiz. Kurul için hazırlıklar sürüyor. Bu kurul aslında halkların oluşturduğu bir kurul. Halklar bizzat öznesi oldukları kurula sahip çıkmalı. Toplumsal değişimi gerçekleştirebilmek, Kurul’un özneleri olmaları için gelmelerini istiyoruz” sözleri ile da halklara 12’nci Kurul’a katılmaları çağrısı yaptı.