Tülay Hatimoğulları Deniz Poyraz ve Cemal Tanhan'ın mezarlarını ziyaret etti

  • 13:24 7 Aralık 2023
  • Siyaset
 
İZMİR - HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve beraberindekiler, katledilen Deniz Poyraz ve yaşamını yitiren hasta tutsak Cemal Tanhan’ın mezarlarını ziyaret etti. Tülay burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin cezaevi politikasına değinerek İmralı tecridinin kaldırılması çağrısında bulundu. 
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğlları ve beraberindeki heyet, İzmir'de Halkların Demokrasi Partisi (HDP) İzmir İl binasına yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz ve yaşamını yitiren hasta tutsak Cemal Tanhan'ın mezarlarını ziyaret etti. Heyet daha sonra, Cemal için kurulan taziyeyi ziyaret etti. 
 
HEDEP milletvekilleri Burcu Gül Çubuk, İbrahim Akın, George Aslan ve Öznur Bartın'ın yanı sıra çok sayıda yurttaşın da eşlik ettiği Tülay, ilk olarak Deniz Poyraz'ın mezarını ziyaret etti. Deniz'in katledilmesinin yüreği demokrasiden, insan haklarından olan her insanı acıttığını söyledi. Paramiliter güçlerin HDP'ye saldıracak cesareti tetikçilerin arkasındaki iktidar anlayışından aldığını kaydeden Tülay, "Onu katledenler sanıyor ki demokrasi mücadelesine diz çöktürecekler. Ama Deniz Poyraz'ı tüm Türkiye sahiplendi. Katilin polisler tarafından korunması, yargı sürecinde adliye salonlarında yaşananlar, katilin arkasında Suriye'de savaş çıkaran, Kürt halkına yönelik çöktürme planını hayata geçirmek isteyen iktidarın anlayışı olduğunu gösterdi. Katilin yanında yargılanması gereken bu anlayıştır. Bizler ne ölümle ne de tutuklamalara diz çökmedik. Kürt halkı çok ağır bedeller ödedi. Çöktürme planının kendisi çökmüştür ama Kürt halkı mücadele ediyor. Deniz Poyraz'a sözümüz olsun ki bıraktığı bayrak çok daha yükseklerde yerini bulacaktır. İsmini aldığın Deniz Gezmiş'in sosyalizm mücadelesini yaşatmaya söz veriyoruz. Kürt sorunu barışçıl şekilde çözülene kadar mücadelemiz devam edecek ve mutlaka kazanacağız" dedi. 
 
Deniz'in annesi Fehime Poyraz ise, "Bugün bir Deniz gitti, bin Deniz geldi. Şehitlerin ve bedel ödeyenlerin yeri çok büyüktür" ifadesini kullandı. 
 
‘Cemal Tanhan cezaevi politikaları nedeniyle hayatını kaybetti'
 
Heyet daha sonra, Cemal'in mezarını ziyaret etti. Cemal'ın yakınlarına başsağlığı diledikten sonra kısa bir konuşma yapan Tülay, 
Cemal’in hasta tutsaklarla ilgili yürütülen politikalar nedeniyle hayatını kaybettiğini dile getirdi. Tülay, "Faşist, ırkçı güçler tarafından katledilen oğluna kavuşmak istemiş ve aynı mezarı paylaşıyorlar. Bu mezar bu ülkede Kürtlerin, sosyalistlerin yaşadığı acıların sembolü oldu. İşte faşizm budur. Cezaevleri ile ilgili yürüttüğümüz siyasetin ne kadar haklı olduğunu herkes görecek. Bütün hasta tutsaklar acilen serbest bırakılmalıdır. Yine cezaevlerinde sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için açlık grevleri devam ediyor. Zaten cezaevleri işkencehaneye dönüştürülmüş durumda. İktidara zulmünüzde boğulun diyoruz. Cezaevlerinde yaşanan açlık grevinde tabutların çıkmaması için İmralı tecridi kaldırılsın. Bu ülkede adalet tesis edilene dek mücadelemizi devam ettireceğiz" sözlerine yer verdi. 
 
‘Hayatını kaybedeceği anlaşılınca tahliye ettiler’
 
Cemal'ın kızı Ayşe Tanhan ise şunları söyledi: "Babam gibi hasta çok fazla tutuklu var. Özellikle hasta tutuklular içeride ölüme götürülüyor. Doktorlar 'bu ölecek' dediğinde tahliye ediliyorlar. Bu zulme bir son versinler. 10 kardeş babasız kaldık. Ama devletin zulmü hep üstümüzde. Babamın 2022'de ciğerlerinde kitle tespit edildi ama tedavi edilmedi. Başka tutukluların babam gibi olmasını istemiyorum." 
 
Ardından heyet, Konak ilçesine bağlı Çimentepe Mahallesi'nde Cemal için kurulan taziye evine geçti. 
 
Heyet buradan da Menemen ve Bayraklı ilçelerinde esnaf ziyareti ve halk buluşmasıyla kentteki programını sürdürecek.