Sümeyye Boz: Sadece 33 belediyede kadın sığınma evi var!

  • 16:19 7 Aralık 2023
  • Siyaset
 
ANKARA - Genel Kurul’da konuşan HEDEP Mûş Milletvekili Sümeyye Boz, 215 belediyenin sadece 33’ünde sığınma evi olduğuna dikkat çekerek, “Hâl böyleyken, baktığımızda, geriye kalan bütün belediyeler yine kanuna aykırılık yapıyor ve sığınma evlerini açmıyorlar” dedi.
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Mûş Milletvekili Sümeyye Boz, Sayıştay raporları ve Kadın Sığınma Evlerine ilişkin Genel Kurul’da konuştu.  
 
‘Belediyelerden sadece 61’i incelendi’
 
İktidarın, halka kâr sağlamak yerine sermayeyi önceleyen politikalarını sürdürdüğünü söyleyen Sümeyye, Sayıştay raporlarına değindi. Sümeyye, “Toplam bin 393 belediye var ve bu belediyelerden sadece 61’i Sayıştay tarafından incelendi ve kayyım atanmış belediyelerinden sadece Van ve Mardin belediyeleri hakkında rapor oluşturuldu. Kanunda hesap verme sorumluluğuyla mali saydamlığa katkı sağlamak üzere denetim, yargılama gibi misyonları üstlenen Sayıştay başkanlığının birçok belediyeye herhangi bir rapor oluşturmadığı, hatta bazılarıyla ilgili inceleme başlatmadığını biliyoruz. Kayyım atanan belediyelerde tıpkı birçok AKP'li belediyede olduğu gibi birbirine benzer bir şekilde Kamu İhale Kanunu’ndan Belediye Kanunu’na, Çevre Kanunu’ndan İş Kanunu’na kadar birçok yönetmelik mevzuatta, usule aykırılık, usulsüzlük ve tabii ki de yasa dışı işlemlerin olduğunu görüyoruz” dedi.
 
215 belediyede 33 kadın sığınma evi var
 
5393 sayılı Kanun’un 14’üncü maddesinde “Büyükşehir belediyeleri ile nüfusu 100 binin üzerindeki belediyeler, kadınlar ve çocuklar için konukevi açmak zorundadır” ibaresine dikkat çeken Sümeyye, “Açık bir şekilde ortada ancak birçok belediye bu kanuna aykırılığı sürdürmeye devam ediyor. Muş Belediyesi onlardan biri. Türkiye'de bahsi geçen 100 bini aşkın nüfusu olan belediyelere dair 215 belediye var ve bunlardan sadece 33 tanesinin sığınma evi var. Hâl böyleyken, baktığımızda, geriye kalan bütün belediyeler yine kanuna aykırılık yapıyor ve sığınma evlerini açmıyorlar. Muş Belediyesi için de aynı sorunun olduğunu söyledik. Böyle ciddi bir sorun varken bunun Sayıştay raporlarında yerini almamasını da soruyoruz” diye belirtti.
 
Adaylık başvuru çağrısı
 
Sümeyye son olarak şunları söyledi: “Yerel seçimlerin arifesinde bu durum, kadın haklarına nasıl yaklaşıldığını, yerel yönetimlerde kadınların haklarının nasıl sümen altı edildiğini de bize açıkça göstermekte. Son doksan üç yılda en fazla kadın belediye başkanı bulunan Kurdistan’da bu demokratik siyaset hakkını sürdürmek ve eşit temsiliyeti güçlendirmek için tüm kadınlara da çağrı yapıyoruz: Kadın özgürlük hareketine güç katmak üzere il, ilçe örgütlerimize adaylık başvurularınızı bekliyoruz diyorum ve direnen bütün kadınları selamladığımı bir kez daha aktarıyorum.”