HEDEP Kadın Meclisi’nden kadınlara adaylık çağrısı

  • 16:56 7 Aralık 2023
  • Siyaset
 
ANKARA - HEDEP Kadın Meclisi, "söz ve karar mekanizmalarında yer alarak, yeni bir siyaseti inşa etmek için" kadınlara aday adayı olma çağrısında bulundu. 
 
31 Mart'taki yerel seçimler için Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nde (HEDEP) aday adaylık başvuru süreci devam ediyor. Ön seçimle belirlenecek adaylarda bazı kriterler aranırken, eşbaşkanlık sistemine yaklaşım temel kriterler arasında yer alıyor. 10 Aralık'a kadar sürecek olan aday adayı başvuruları için HEDEP Kadın Meclisi dijital medya hesabından Türkçe ve Kürtçe yayınladıkları video ile kadınlara çağrı yaptı. 
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP), Sosyalist Dayanışma Platformu (SDP), Devrimci Parti ve yerine kayyım atanan belediye eşbaşkanlarının yer aldığı videoda, tüm kadınlara demokratik yerel yönetimler için aday adayı olma çağrısı yapıldı. 
 
Kadınlara aday olma çağrısı
 
HEDEP Kadın Meclisi dijital medya paylaşımında şu ifadeleri kullandı: "Kayyım rejimine karşı kadın özgürlükçü yerel yönetim paradigmamızı hayata geçirme; söz ve karar mekanizmalarında yer alarak, kadın iradesiyle yeni bir siyaseti inşa etmek için; tüm kadınları Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden aday adayı olmaya çağırıyoruz."