Tülay Hatimoğulları: Kayyım atanan belediyelerimiz geri alınacak

  • 17:25 7 Aralık 2023
  • Siyaset
 
İZMİR - HEDEP Halk buluşmasında konuşan Tülay Hatimoğulları partinin seçim çalışmalarına başladığını ve kayyım atanan tüm belediyelerin geri alınacağını belirterek yapılacak her işbirliğinin açık ve kameralar karşısında gerçekleştirileceğini söyledi.
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve beraberindeki heyet İzmir programı kapsamında Menemen’de esnaf ziyaretlerinde bulundu ardından Bayraklı Havuz Restoran’da halk buluşmasına katıldı.
 
HEDEP milletvekilleri Burcu Gül Çubuk, İbrahim Akın, George Aslan ve Öznur Bartın’ın da bulunduğu heyet önce Menemen ilçesinde bulunan Asarlık Mahallesi'ne geçerek burada esnaf ziyaretlerinde bulundu. Mahallenin girişinde konvoylarla karşılanan heyet, mahalle içinde tur atarak yurttaşları selamladı. Halkın yoğun ilgisinin olduğu konvoyun ardından mahallede bulunan esnaflara ziyaretler yapıldı. Heyet esnaflarla sohbet ederken, esnaf ekonominin gidişatından duydukları rahatsızlığı dile getirdi.
 
‘Partinin kısa ismi değişecek’
 
Heyet ardından Bayraklı ilçesinde partilerinin düzenlediği halk buluşmasına geçti. Yoğun katılımın olduğu buluşmada konuşan HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Kurdistan ve Türkiye’nin dört yanında çalışmalara devam ettiklerini belirten Tülay, başlattıkları yerel seçim çalışmalarına sadece seçim için değil partinin yeniden yapılandırılması üzerine yola çıktıklarını kaydetti. Tülay, “Parti kapatanlara inat seçimlere üç gün, beş gün kala kapatma tehdidi edenlere karşı seçimlere girdik. İlk kongrede seçime girdik. HEDEP herkesin yüreğinde sıcak bir duygu oluşturdu. Bizler hangi partiyi kurduysak o parti insanların oldu. Buna bile tahammül edemediler ve Yargıtay kısa adımızın değiştirilmesini istedi. Biz de kısa adımıza dair açıklama yaptık. Yerel seçim arifesinden isimden kaynaklı sorun yaşamamak için isim değişikliğine gireceğiz. Ama ne yaparlarsa yapsınlar mücadelemizi halkımızın yüreğinden sökemezler” dedi.
 
‘Kürt sorunu demokratik temellerde diyalog yolu ile çözülmeli’
 
İmralı tecridinin devam ettiğini ve Abdullah Öcalan’ın 3 yılı aşkın süredir ne avukatlarıyla  ne ailesiyle görüştürüldüğünü, kendisinden haber alınamadığını hatırlatan Tülay, bununla ilgili kampanyaların devam ettiğini ve Gemlik Yürüyüşünü gerçekleştirdiklerini ifade etti. Tülay, “Cezaevlerinde açlık grevleri başladı ve Şubata kadar devam edecekler. Bedenlerini yatırmak zorunda kalan insanlar olması bizim için büyük bir mücadele azmidir. Ama biz içeriden bir tabut çıkmaması ve Kürt halkının talepleri doğrultusunda yürütme konusunda ısrarcıyız. Kürt sorunu ülkenin demokratikleşmesinin önündeki en temel sorundur. Sorunun diyalog ve demokratik yollarla çözülmesi için mücadele edeceğiz. Devletin Kürtleri çöktürme planıyla bedel ödedik ama boyun eğmedik. 4 parça Kürdistan'da Kürt halkının mücadelesini tüm dünya konuşuyor. Kürt halkı statü elde etme hakkını çoktan kazanmıştır. Yine Filistin halkının katledildiği günlerden geçiyoruz. Tüm dünya bunu izliyor, Erdoğan'da konuşmaktan başka bir şey yapmıyor. Yaptırımsa İsrail ile olan tüm ticari anlaşmalar iptal edilsin. Rojava'da yaşatılanlarla Filistin'de yaşananlar aynıdır. Filistin ve Kürt sorunu çözülmediği sürece Ortadoğu'nun barışa ulaşması mümkün değildir. Barışı da hep birlikte inşa edeceğiz" diye belirtti.
 
‘Doğa mücadelesi bizim için önemli’
 
İzmir'de yaşam alanlarını, tarım arazilerini talan edildiğini dile getiren Tülay, İzmir’in ekolojik sorunlarından bahsetti. Tülay, “Yeni yasayla beraber rezerv alanlar ilan etmeye başladılar. Deprem, sel felaketleri, pandemiyi daha yakın zamanda yaşadık. Onun için doğa mücadelesi bizim için çok önemli. HEDEP olarak doğamıza, yaşam alanlarınıza ve yaşamımıza hep beraber sahip çıkacağız” diye vurguladı.
 
‘Demokratik cumhuriyeti inşa edeceğiz’
 
Kadınların siyasette, sosyal hayatta olmasının istenmediğini kaydeden Tülay, “Özellikle Kürdistan'da HÜDA-PAR eliyle yeni bir toplum modeli yaratmak istiyorlar. Biz Mahsa Amini'nin 'Jin, jiyan, azadi' diyen sesiyiz ve öyle olmaya devam edeceğiz. Demokratik cumhuriyeti inşa etmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
 
‘Batıda sivil toplum örgütleriyle karar verilecek’
 
Yerel seçimlerde ne yapılacağı üzerine çok fazla soru sorulduğunu ifade eden Tülay, Kurdistan başta olmak üzere birinci ve ikinci oldukları ilçelerde aday adaylığı başvurularını başlattıklarını dile getirdi. Halkın talebi üzerine adayları ön seçimle belirleyeceklerini aktaran Tülay, "Bunun yanı sıra batıda da adaylık başvurularımız başlıyor. İzmir'de de çok sayıda aday beklediğimizi bilin. Hangi kentte yaşıyorsak orada seçime gireceğiz. Batıda kazanmak üzerine bir strateji kuruyoruz. Kürdistan'da kayyım atanan belediyelerimizi almak dışında bir seçeneğimiz yok. Sadece kazanmak değil aynı zamanda kazandığımız belediyeleri kayyımlardan koruyan bir halk örgütlülüğünü seçim çalışmasında öreceğiz. Kent uzlaşısından bahsediyoruz. O kentte yaşayan bütün toplumsal dinamiklerle, emek-meslek örgütleri, kadın, gençlik ve ekoloji örgütleriyle bir araya gelerek kentin kaderini görüşeceğiz" diye belirtti.
 
‘Yapılacak her işbirliği açık olacak’
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın şimdiden belediyelere göz diktiğini sözlerine ekleyen Tülay, Cumhurbaşkanının  "CHP ve HEDEP kapalı kapılar ardında masaya oturdu" açıklamasına tepki göstererek, şunları söyledi: "Bizler senin kadar u dönüşü yapacak kapasitede değiliz. HEDEP olarak yapacağımız her işbirliğinin açık olacağını biliyorsun. Her şey kameralar karşısında konuşulacak. Yerel yönetimlerden merkeze kadar bu ülkenin kroniklerini çözecek HEDEP var. Seçim yarın olacakmış gibi çalışmalarımıza başlayalım. Kimseye pabuç bırakmadan kendi irademizi göstereceğiz. Özgürlük, adalet, barış, bizler kazanacağız."