Üniversiteli Kadınlar Pınar için Kadıköy’den seslendi: Yakanızdayız!

  • 19:06 21 Mayıs 2022
  • Güncel
İSTANBUL - Katledilen Pınar Gültekin için “Erkek yargı yakanızdayız” sloganıyla Kadıköy’den seslenen Üniversiteli Kadınlar, “Erkek yargının karşısındayız. Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz, yakanızdayız. Katledilen kadınlar isyanımızdır” dedi.
 
Üniversiteli Kadınlar, fail Cemal Metin Avcı tarafından katledilen Pınar Gültekin için, “Erkek yargı yakanızdayız” sloganıyla Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde eylem gerçekleştirdi. Çok sayıda kadının katıldığı eylemde, “Erkek yargı yakanızdayız #PınarGültekinİçinAdalet” pankartı açıldı. Eylem öncesi ise Opera çevresi çok sayıda polis ve gözaltı araçlarıyla kapatıldı. Eylemde, “Fail erkek devlettir”, “Erkek yargı yakanızdayız”, “Pınar için adaleti kadınlar sağlayacak”, “Koruma AK’lama yargıla”, “Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “Gulistan li ku ye?”, “Pınar Gültekin isyanımızdır”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Katil Mertcan Avcı”, “İstanbul Sözleşmesi’ni kaldıranlar da bu suça ortaktır!” ve “Kadın düşmanı AKP, elini kadınlardan çek” dövizleri taşındı. 
 
“Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “Pınar için adalet kadınlar için adalet”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” sloganlarının atıldığı eylemde, basın metnini Üniversiteli Kadınlar adına Selen Döner okudu.
 
‘Erkek yargı bizlere yaşam hakkı tanımıyor!’ 
 
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencisi Pınar Gültekin’in 2020 Temmuz’unda fail Cemal Metin Avcı tarafından katledildiğini anımsatan Selen, “Olayın ardından, Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce hazırlanan iddianamede katil Cemal Metin Avcı ‘tasarlayarak ve canavarca hisle öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası istemiyle tutuklandı” dedi. Selen, tutuklu yargılanmasının ardından incelenen deliller ve Adli Tıp raporunun Pınar’ın faili Cemal Metin Avcı ve kardeşi Mertcan Avcı olduğunu gösterdiğini ifade etti. Selen, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Kadın katillerinin yargılanmasında etkin bir soruşturulma süreci yaratılmadığını, bazı dosyaların üstünün kapatılmaya çalışıldığını Şule Çet’ten, Özgecan’dan, Gülendam’dan çok iyi biliyoruz. Cemal Metin Avcı ile birlikte suça iştirak eden kardeşi Mertcan Avcı ise serbest bir şekilde hayatına devam ediyor. Mahkeme salonlarında alınan kararlar gösteriyor: Erkek yargı bizlere yaşam hakkı tanımıyor.”
 
‘Mücadelemizi hala sürdürüyoruz!’
 
Erkek şiddetinin meşrulaştırıldığını söyleyen Selen, “Davada suç fiilini oluşturan bütün unsurların fail Cemal Metin Avcı’yı işaret etmesine rağmen dava sürecinin uzatılması, avukatların itirazına rağmen failin yeni deliller sunacağını söylemesi nedeniyle davanın sürüncemede kalması, failin mahkeme salonlarında ‘İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesi iyi oldu’ cümlesini kurabilecek gücü bulması erkek şiddetinin kurumlar tarafından meşrulaştırıldığının en açık göstergesidir” şeklinde konuştu. Selen ayrıca İstanbul Sözleşmesi'ni kaldıranların ve kadınların hayatlarına, emeklerine el koyanların bu suça ortak olduğunu da belirtti. “Fail erkekler serbest bırakılırken katledilen kadınlar için sokaklara çıkanları yaka paça gözaltına alanları tanıyoruz” diyen Selen, İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı, ve nice kadının hayatta olacağını bilerek mücadelelerini hala sürdürdüklerini dile getirdi.
 
‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!’
 
Faillerden mağdur yaratılmasını kabul etmediklerini kaydeden Selen, “Katiller, suçun faili değil de suçtan zarar gören olarak tanımlanırken, kadınlar ise cinsiyetçi yargı tarafından hangi saatte nerede olduğu, ne giydiği soruşturularak hedef gösteriliyor. Biz üniversiteli kadınlar olarak katillere cezai indirim uygulanırken, katledilen kaybedilen kadınların yakınlarına soruşturma açılarak katillerden mağdur yaratılmasını kabul etmiyoruz” diye belirtti. İstanbul Sözleşmesi’nin 11’inci yılının dolduğunu anımsatan Selen, “Şiddet sarmalarının dört bir yanımızda olmasına rağmen örgütlü mücadelemizle elde ettiğimiz, kazanılmış hakkımız olan İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. Takım elbise giydikleri için katillere indirimler uygulayan erkek yargının yakasında olduğumuzu hala söylüyoruz. Faillerin korunup erkek yargı tarafından aklanmasını kabul etmeyeceğimizi buradan bir kere daha tekrarlıyoruz: Katil Cemal Metin Avcı ve suça iştirak eden herkes gereken cezayı alana, erkek değil gerçek adalet sağlanana kadar mücadele etmeye, adliyelerden, evlerden, kampüslerden, sokaklardan katledilen tüm kadınların sesi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
‘Yakanızdayız!’
 
Failin duruşmaya ‘’can güvenliği’’ gerekçesiyle getirilmediği, korunup kollandığı davayı unutturmak isteyenlere karşı 20 Haziran’da görülecek olan 13’üncü duruşmanın takipçisi olacaklarını belirtti. Ayrıca duruşmanın türlü bahanelerle tekrardan ertelenmemesi, karar duruşması olması için mücadeleyi büyüttüklerinin de mesajını verdi. Erkek yargı karşısında susmayacaklarının altını çizen, “Pınar Gültekin için adalet talebimizi bir kez daha Kadıköy Süreyya Operası önünden yükseltiyoruz: Erkek yargının karşısındayız. Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz yakanızdayız. Katledilen kadınlar isyanımızdır” sözleriyle seslendi.
 
Açıklama, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “Pınar için adalet kadınlar için adalet” sloganlarının ardından sona erdi.