İstanbul Sözleşmesi için buluşan kadınlar: Hesabını soracağız

  • 18:59 1 Temmuz 2022
  • Güncel
ANKARA- İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin yıl dönümünde Sakarya Meydan’ında bir araya gelen Ankara Kadın Platformu üyeleri, iktidardan hesap soracaklarını belirterek, “Bizim için bitmedi” mesajını verdi.
 
Ankara Kadın Platformu, 20 Mart 2021’de Cumhurbaşkanı kararnamesi ile imzası çekilen ve 1 Temmuz 2021’de de resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin  1’inci yıl dönümü dolayısıyla Sakarya Meydan’ında bir araya geldi. Eylemde “İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz, Bizim İçin Bitmedi” pankartı açılırken, “İsyanımız bitmedi bitmeyecek”, “Yaşam hakkımı korumuyorsa devletler ne işe yarar”, “Kazanacağız İstanbul Sözleşmesi bizim”, “Özsavunma haktır yargılanamaz”, “İstanbul Sözleşmesi mor çizgimiz” dövizleri taşındı. 
 
Kadınlar eylemde sık sık, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Pınar Gültekin isyanımızdır”, “Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun”, “Jin Jiyan Azadi” ve “AKP’den hesabı kadınlar soracak” sloganları attı. Eylemde ayrıca, Katledilen Şule Çet, Hande Kader, Pınar Gültekin’in de fotoğrafları taşındı. 
 
Kadınlar adına açıklamayı, Platform üyesi Zeynep Ülger  okudu.
 
Bir yılda yaşananlar 
 
Gece yarısı atılan imza ile kadınların kazanılmış haklarına dönük saldırıların da ilan edildiğini söyleyen Zeynep, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinden sonra yaşananları şöyle sıraladı: “302 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 254 kadın cinayeti şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti. Kadınların nafaka hakkına göz dikildi, boşanmalarda aile arabuluculuğu getirileceği tartışıldı. Şiddet gören kadınlara karakollarda ‘İstanbul Sözleşmesi kalktı biz koruma vermiyoruz’ denildi. Koruma tedbirlerinin reddedildiği, mevcut uzaklaştırma kararlarının uzatılmadığı, tecavüz faillerinin tutuksuz yargılandığı bir fiiliyatta failler daha da cesaretlendirildi.” 
 
Sözleşme bizim 
 
Kendisine tecavüz eden erkeğe özsavunma uygulayan Nevin Yıldırım’a “haksız tahrik” indirimi yapılamadığını belirten Zeynep, Muğla’da katledilen Pınar Gültekin’in faili Cemal Metin Avcı’ya verildiğini ve Cemal Metin Avcı’nın mahkemedeki “İstanbul Sözleşmesi iptali iyi oldu” sözlerini hatırlattı. Bu bir yılda kadınların mücadele etmeye ve “İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz, sözleşme bizimdir” demeye ısrarla devam ettiğini vurgulayan Zeynep, “İstanbul Sözleşmesinin önemini biz kadınların yaşamını nasıl ilgilendirdiğini tek tek her mecrada anlattık. Burada bir kez daha söylüyoruz. İstanbul Sözleşmesinin amacı ve içeriği kadınları her türlü şiddetten korumak, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele etmek, her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmak ve kadınları güçlendirerek gerçek anlamda kadın erkek eşitliğini teşvik etmektir” diye belirtti. 
 
Hesabını soracağız
 
“Biz kadınların yaşamını cehenneme çeviren kim varsa her bir eylemlerinin hesabını soracağız” diyen Zeynep, “İmza çekilme kararının açıkça Anayasa'ya aykırı olması nedeniyle açılan iptal davaları Danıştay'da görülürken her duruşmada Türkiye'nin dört bir yanından gelen kadınlar salonu doldurdu ve sözleşmeden vazgeçmeme iradesini ortaya koydu. 'Yargı bağımsızlığı' da düşünüldüğünde verilecek karar ne olursa olsun haklarımızdan, hayatlarımızdan ve eşit yaşam mücadelemizden de İstanbul Sözleşmesinden de vazgeçmeyeceğiz. Bizim için bitmedi” sözleri ile seslendi.  
 
Eylem atılan slogan ve alkışlar ile son buldu.