Tutsak yakınları cezaevi önünden seslendi: Yarın geç olabilir

  • 10:59 4 Ekim 2022
  • Güncel
DİYARBAKIR - Tutsak yakınları Adalet Nöbeti kapsamında yaptıkları açıklamada,  taleplerine somut cevap verilmesini isteyerek “Herkes üstüne düşen sorumluluğu alsın” dedi. 
 
Hasta ve infazı yakılan tutsakların serbest bırakılması talebiyle tutsak yakınlarının Diyarbakır'da başlattığı "Adalet Nöbeti" eylemi Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi önünde devam etti. Aileler yaptıkları eylem kapsamında basın açıklaması gerçekleştirdi.
 
Ailelere destek vermek amacıyla Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Tutuklu Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği(MEBYA-DER) Diyarbakır 78’ler Girişimi ve Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER), cezaevi önüne geldi.
 
‘Taleplerimize cevap verilsin’
 
11 aydır eylemde olduklarını söyleyen tutsak yakını Herdem Mervani, eylemlerine başladıkları günden itibaren taleplerine herhangi bir cevabın gelmediğini kaydetti. Herdem, “Bizler yine aynı taleplerle ayaktayız ve buradayız. Taleplerimizi yineliyoruz. Bu hafta bizim için çok önemli. Kim ne yapacaksa yapsın. Özellikle de siyasi partiler bize somut bir cevap versinler. Çünkü hasta tutsakların durumu her geçen gün kötüleşiyor. Artık söylemlerle onların durumunu anlatamıyoruz. En büyük yük siyasi partilere düşüyor. Ne yapacaklarsa yapsınlar. Adalet Bakanı bir an önce taleplerimize cevap versin. Bugün tutsak yakınları olarak iki gruba ayrıldık bir grup burada biri Ankara’da” diye konuştu.
 
‘Hasta tutsaklar serbest bırakılsın’
 
Yaşamını yitirecek duruma gelen hasta tutsakların tahliye edildiğinin altını çizen Herdem, şunları söyledi: “Tutsaklar tedavilere cevap vermeyecek duruma geldiklerinde tahliye ediyorlar. Bundan kaynaklı hasta tutsaklar serbest bırakılsın. Bir kez daha belirtiyoruz yük siyasi partilerde bu hafta kritik bir hafta ona göre herkes üstüne düşen sorumluluğu alsın. Bugüne kadar bize destek veren ve eylemimize sahip çıkan herkese teşekkür ediyoruz.”
 
Açıklama, “Bijî berxwedana zindana”, “Hak hukuk adalet” sloganları ve alkışlarla son buldu.