Lina Nazlı’nın katledilmesine ilişkin görülen dava ertelendi

  • 21:08 9 Haziran 2023
  • Hukuk
 
DÎLOK - Katledilen ve cenazesi 6 ay boyunca derin dondurucuda saklanan 3 yaşındaki Lina Nazlı Erbay'ın ölümüne ilişkin görülen davada mahkeme, delillerin tam olarak toplanması kararıyla duruşmayı erteledi.
 
Dilok'ta kaybolduktan sonra cenazesinin 6 ay boyunca derin dondurucuda saklandığı ortaya çıkan 3 yaşındaki Lina Nazlı Erbay'ın katledilmesine ilişkin açılan davanın ilk duruşması Antep 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu failler Mehmet Aksu ve Muhabbet Toz Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşma salonunda anne Melisa İlhan, baba Abdurrahman Erbay, ailenin avukatları, Antep Barosu İnsan Hakları Merkezi ve Türkiye Barolar Birliği’nden (TBB) avukatlar, Antep Barosu Kadın Hakları Komisyonu, UCİM, Çocuk Destek Merkezleri (ÇODEM) avukatları katıldı. Mahkeme heyetlerin müdahillik taleplerini reddetti. 
 
Failden bilindik ifadeler
 
Duruşmada ilk olarak faillerden Muhabbet Toz konuştu. Muhabbet Toz, Lina’nın yere düştüğünü söylediği ilk ifadesini psikolojinin yerinde olmadığını öne sürerek değiştirdi. Mehmet Aksu isimli fail ise olay günü dışarıda çalıştığını ileri sürdü. 
 
Duruşmada söz alan Melisa İlhan, Lina’nın yaşamını yitirdiğinde olay yerinde olmadığını iddia ederek, faillerden şikayetçi olduğunu kaydetti. 
 
Duruşma ertelendi
 
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, delillerin tam olarak toplanmasına ve faillerin tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 19 Eylül’e erteledi.
 
Ne olmuştu?
 
Abdurrahman Erbay'dan 2021 yılından ayrılan Melisa İlhan, Lina Nazlı ve 1,5 yaşındaki Naime Ceyda ile birlikte okul arkadaşı olan Muhabbet Toz’un Şahinbey’de bulunan evine taşındı. Bu süreçte çocukları alıkonulup, fuhuşa sürüklenen Melisa, 2022 Eylül ayında ulaşıp durumunu anlattığı Abdurrahman Erbay ile şikayetçi olmak için polise gitti. Antep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma ardından bir evde yapılan aramalarda derin dondurucuda Lina’nın cenazesi bulundu. Katledilen çocuğun vücudunda darp izleri tespit edilirken cenazesinin uzun süredir derin dondurucuda bekletildiği öğrenildi. 
 
Olayla ilgili başlatılan soruşturma sonucunda K.A., Mehmet Aksu ve Muhabbet Toz, isimli şahıslar gözaltına alındı. Gözaltına alınan Mehmet Aksu ile Muhabbet Toz, Sulh Ceza Hakimliği sorgusu ardından tutuklandı. 2 fail hakkında hazırlanan iddianamede Lina’nın ölümüne yol açtığı belirlenen Muhabbet Toz hakkında “çocuğa karşı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “çocuğa karşı eziyet” suçundan ise 8 yıla kadar hapis cezası, Mehmet Aksu hakkında ise “çocuğa karşı kasten öldürmeye yardım etme” ve 'çocuğa karşı eziyet” suçlarından 28 yıla kadar hapis cezası istendi.