Makbule Özer için dayanışma çağrısı

  • 09:03 8 Aralık 2023
  • Güncel
 
Pelşin Çetinkaya
 
AMED - Hakkında “Cezaevinde kalabilir” raporu verilen 81 yaşındaki Makbule Özer için konuşan TJA aktivisti Nesibe Uygun, dayanışma çağrısı yaptı.
 
Wan’ın (Van) Artemêt (Edremit) ilçesinde “örgüte yardım etmek” iddiasıyla mahkemenin verdiği 2 yıl 1 aylık hapis cezası sonrası 9 Mayıs 2022’de tutuklanan ve cezasının bir yıl ertelenmesi üzerine 7 Eylül 2022’de serbest bırakılan 81 yaşındaki Makbule Özer hakkında, Adli Tıp Kurumu (ATK) “Cezaevinde kalabilir” raporu verdi. Kararla birlikte yeniden cezaevine girmesi gündeme gelen Makbule için, çağrılar yapıldı. ATK’nin raporuna tepkiler gelmesi ardından raporlarda çelişkiler olduğu gerekçesiyle Van Cumhuriyet Başsavcılığı “kararı tekrar gözden geçirme” kararı vererek dosyayı yeniden ATK’ye gönderdi.
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Nesibe Uygun, Makbule hakkında verilen ATK raporuna ve ATK’nin tutumuna dair değerlendirmelerde bulundu.
 
‘Devlete göre Kürt olması suçlanmasına yetiyor’
 
Nesibe, Makbule’nin ilk etapta sistem nezdinde kadın ve Kürt olmasının “suçlu” olmasına yettiğini belirtirken, “Yoksa 81 yaşındaki bir annenin örgüte yardım, yataklık ya da üyelikten yargılanması bile akıl almaz bir olay. Bugün yüzde 61 engelli raporuna ve kendi ihtiyaçlarını kendisinin karşılamamasına rağmen ‘al götür cezaevine koy ıslah et’ şeklinde karar vermesini ne kendisi kabul edebilir ne toplum kaldırabilir” ifadelerini kullandı.
 
‘Tıp da artık yandaş kararlar veriyor’
 
Toplumun adalete olan inancını yitirdiğinin altını çizen Nesibe, “En güvenilir ve en bağımsız mercii tıptı ama gelinen bu aşamaya baktığımızda tıp bile yandaş olmuş ve yandaş kararlar veriyor” sözlerine yer verdi. Nesibe, Makbule’nin olayı üzerinden hasta tutsak Şakir Turan için verilen raporda “cezaevinde kalamayacağı” ibaresi düşmesine ve bir ayda 30 kilo kaybetmesine rağmen cezaevinde yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Cezaevlerinde yüzlerce hasta tutsağın olduğunu ekleyen Nesibe, “Cezaevlerindeki hasta tutsaklar hasta olmasına rağmen hiçbir şekilde salıverilmiyor. Eğer o tutsaklar uyuşturucudan ya da kadını katletmekten içeri girselerdi salıverilirdiler. Buradan da ne kadar adaletsiz bir sistemde yaşadığımızı görmemiz lazım” dedi. Hak ihlallerinin sebebine değinen Nesibe, “Bütün hak ihlallerinin, bu kadar baskının, adaletsizliğin ve zulmün tek bir nedeni vardır, o da devletin kendine göre tek millet, tek devlet ve tek insan modeli yaratmak istemesidir. Devlet bu halkı belleksizleştirmeye çalışıyor” vurgusu yaptı.
 
‘Kürtler yıllardır haksızlıklara karşı mücadele veriyor’
 
Devletin bütün yapmış olduğu zulme, katliama ve belleksizleştirmeye karşı Kürt halkının yıllardır bir mücadele verdiğini işaret eden Nesibe, yapılan bütün adaletsizliklere karşı artık herkesin dur demesi gerektiğini ifade etti. Nesibe, Makbule hakkında verilen kararı kabul etmediğinin altını çizerek başta kadınlar olmak üzere herkesin Makbule’ye sahip çıkması gerektiğini söyledi.