40 gündür abluka altında olan köy boşaltılmak isteniyor

  • 11:32 15 Mayıs 2022
  • Yaşam
 
HAKKARİ - Şemdinli ilçesine bağlı 50 hanelik Şikeftanî köyünü 40 gündür ablukaya alan ve köylüleri göçe zorlayan askerlerin baskıları sonucu 35 hane köyden ayrılmak zorunda kaldı.
 
Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 21 Mart 2022 tarihinde İstanbul’da görevli polis A.K.’nin kullandığı araçta ele geçirilen 52 kilo 500 gram patlayıcının araca yüklendiği iddia edilen Şemdinli’ye bağlı Şikeftanî köyü, askerlerce boşaltılmaya zorlanıyor. Askerlerin 40 gündür abluka altında tuttuğu köye giriş ve çıkışlara izin verilmiyor. 
 
‘İnce arama’ dayatması
 
Evlerinden 100 metre ilerisine çıkamayan köylüler, yaşadıkları baskıyı yetkililere iletmelerine rağmen kendilerine yardımcı olunmadığını ve zor koşullar altında yaşamlarını idame ettiklerini anlattı. Bunun yanı sıra erzak almak için dışarı çıkmak isteyen köylülerin de askerler tarafından ince aramaya maruz bırakıldığını ve sürekli olarak Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirildikleri bildirildi. 
 
Köy boşaltılmak isteniyor
 
Yaklaşık 50 hanenin olduğu köyde askerlerin baskılarından kaynaklı köyde yalnızca 15 hanenin kaldığı öğrenildi. Kalan 15 haneden de 14’ünün askerlerin baskısı sonucu koyunlarını sattığı, koyunlarını satmayan bir hanenin ise sistematik olarak askerler tarafından taciz edildiği belirtildi. Köydekilerin bayramlaşmalarına dahi izin verilmediğini ifade eden yerel kaynaklar, köyün askerlerce boşaltılmak istendiğine dikkat çekti.
 
Sular kesildi
 
Baskıların sınır ötesi operasyonla birlikte ağırlaştığı köye 10 gündür su verilmiyor. Köylüler, destek ve dayanışma çağrısında bulundu.