1 Temmuz 1972: Feminist dergi Spare Rib çıktı

  • 09:05 1 Temmuz 2022
  • Tarihte Bugün
Feminist dergi dergi Spare Rib'in ilk sayısı 1 Temmuz 1972'de İngiltere'de yayınlandı. 
 
İkinci dalga feminizmin ivme kazanmaya başladığı yıllarda yayın hayatına başlayan Spare Rib (Yedek Kaburga), değişen kadın kimliğini oluşturacak yeni bir dil ve imge arayışından yola çıktı. Geleneksel kadın dergilerine alternatif yaratmak ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dair farkındalığı büyütmek üzere her çevreden kadına ulaşmayı hedefleyen dergi, aylık periyodlar halinde 1972-1993 yılları arasında yayınlarını sürdü. Dergi, kısa sürede 20 bin tiraja ulaştı. 
 
Derginin adı, kadının (Havva'nın) erkeğin (Adem'in) kaburga kemiğinden yaratıldığına dair söylenceden geliyor ve hikâyenin cinsiyetçi yönüne nükteli bir gönderme yapıyordu. Spare Rib, Haziran 1973'te çıkan 12. sayısından itibaren, kadın sayfalarını moda ve mutfakla sınırlayan ana akım medyayı eleştirerek ilgi alanlarını genişletme kararı aldı. Bilim, sağlık, hukuk ve eğitim konularında sütunlar oluşturdu; haber kapsamını büyük oranda artırdı.
 
Tarihte bugün yaşanan kimi önemli gelişmeler ise şöyle: 
 
1873: Film yapımcısı ve yönetmen Alice Guy-Blaché bugün doğdu. Sinemada kurmaca yapan ilk yönetmen olan Alice, resmi kaynaklara göre 350’nin, resmi olmayan kaynaklara göre ise binin üzerinde film üretti. Alice’in, 1906 yılına kadar, dünyada bilinen tek kadın yönetmen olduğu belirtiliyor.
 
1961: Galler Prensesi Diana (Diana Frances) bugün doğdu. Prens Charles’ın ilk eşi olan Diana, BBC’ye verdiği ve tüm zamanların en ayrıntılı-açık konuşmasını yaptığı röportajdan sonra Kraliçe Elizabeth ve başbakanın talebiyle 1996’da Prens Charles’tan boşandı. Boşandıktan sonra “evlenmesi durumunda prenseslik unvanının kendisinden alınacağı” şart koşulan Diana, geçirdiği bir trafik kazası sonucu 31 Ağustos 1997’de hayatını kaybetti. Diana’nın ölümü, kesin olarak kanıtlanmamış olsa da “suikast” olarak da değerlendiriliyor.
 
2015: Van Özalp Belediyesi, Kadın Meclisi’ni oluşturdu. Meclis Toplantı Salonu'nda Belediye Eşbaşkanı Handan Bağcı başkanlığında yapılan ve Meclis üyeleri ile belediyenin kadın çalışanlarının katıldığı toplantıda ilçede yaşayan kadınların sorunlarının çözümüne dönük çalışmalar ele alındı. Yapılan tartışmalar sonucunda Kadın Meclisi'nin oluşturulmasına karar verildi.
 
2016: Dünya Kadın Konferans'ından (DKK) oluşan bir heyet KJA'yı ziyaret etti. Ziyarette heyet adına konuşan Anne Wilhelm, genç kadınların Avrupa'daki sisteme karşı ciddi rahatsızlıklarının olduğunu söyleyerek, "Genç kadınlar alternatif bir sistem istiyor. Rojava'da kadınlar şahsında yürütülen mücadele genç kadınlarımızı olumlu yönde etkiliyor" dedi. Ayla Akat Ata da KJA'nın Sakine Cansız, Sêvê Demir ve Asya Yüksel'in ardılları olduğunu söyledi. Ayla daha sonra KJA'nın rol ve misyonuna ilişkin heyete bilgi verdi. 
 
2017: Gazeteci Şîfa Gerdî (Şîfa Zikrî Îbrahîm), 1 Temmuz 1986’da İran Kürdistanı’nın Urmiye kentinde dünyaya geldi. 2006’da Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki Selahaddin Üniversitesi’nde gazetecilik eğitimi alan Şîfa, hemen ardından mesleğine başladı. Şîfa, DAİŞ’in Musul’un batısına yönelik saldırılarını takip ettiği sırada tuzaklanmış bombanın patlaması sonucu 25 Şubat 2017’de yaşamını yitirdi.
 
2018: Kuzey ve Doğu Suriye kenti Kobanê'de Jineolojî Komitesi tarafından "Kadın direnişini Efrîn'de yükselteceğiz. Dünya kadınları faşizme karşı başkaldıracak" sloganıyla atölye çalışması başlatıldı. Fırat nehri kenarında kurulan 6 çadırda başlayan atölyeye aralarında enternasyonallerin de bulunduğu Kuzey Suriye'den 40 kadın katıldı. 
 
2021:  Türkiye, İstanbul Sözleşmesi ya da tam adıyla "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi"nden Cumhurbaşkanı kararıyla  resmen çekildi.