22 Mart 2017: Devrimci gazeteci Nûjiyan Erhan katledildi

  • 09:05 22 Mart 2023
  • Tarihte Bugün
 
 
Şengal’de Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) bağlı “Roj Peşmerge” isimli grubun 3 Mart 2017 tarihinde Xanesor beldesine yönelik saldırısında haber takibi yapan devrimci gazeteci Nûjiyan Erhan (Tuba Akyılmaz) ağır yaralanmış, kaldırıldığı Haseke Hastanesi’nde 22 Mart 2017’de yaşamını yitirdi.
 
Urfa’nın Hilvan ilçesinde doğan Nûjiyan Erhan, 2005 yılından bu yana Özgür Basın emekçisi olarak Kürt halkının direnişi ve mücadelesini kamuoyuna duyurmak üzere Kürdistan'ın birçok alanında çalışma yürüttü. Son olarak DAİŞ çetelerinden kurtarılan Şengal’de başta kadınlar olmak üzere Şengalli kadınların sesine ses katmak için bu alanda çalışma yürüten Nûjiyan, burada özgür basın geleneğinin de temsilciliğini yaptı. Nûjiyan, uzun bir süre Şengal’de özellikle Serdeşt ve çevresinde çadırlarda kalan Êzidî halkının sesinin duyulması için çalışma yürüttü.
 
Tarihte öne çıkan diğer önemli olaylar şöyle:
 
1959: Sovyet aktris Olga Leonardovna Knipper-Chekhova yaşamını yitirdi.
 
2008: Sosyal Haklar için Kadın Platformu  Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) yasa tasarısının geri çekilmesi için her cumartesi yapılmak üzere, Taksim metrosu çıkışında oturma eylemi başlattı.