7 Aralık 2018: Genç kadınlar tecride karşı yürüyüş başlattı

  • 09:06 7 Aralık 2023
  • Tarihte Bugün
 
Genç Kadın Birliği,  7 Aralık 2018'de PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridi protesto etmek için  “Başkaldır, Diren, Faşizmi Yık, Önderliğin Özgürlüğünü Sağla” şiarıyla 2 günlük yürüyüş başlattı. 
 
Yürüyüşe Kuzey Doğu Suriye’nin Cizre bölgesinden 200 genç kadın katıldı.
 
Tarihte bugün yaşanan diğer önemi gelişmelerden bazıları şu şekilde: 
 
1900: Ukraynalı bir halk sanatçısı olan Katerya Vasylivna Bilokur, doğum tarihi bilinmiyor ancak resmi doğum günü 7 Aralık olarak kullanılıyor. Umutsuz bir başlangıçtan sonra eserleri 1930’ların sonlarında ve 1940’larda doğaya olan ilgisiyle tanınan Katerya, Ukrayna Sanatçısı seçildi. Pablo Picasso, Katerya’nın eserlerini gördüğünde “Bu seviyede bir sanatçımız olsaydı, tüm dünyanın onun hakkında konuşmasını sağlardık” yorumunu yaptı. 
 
1979: Doktora tezinde yıldızların hidrojen ve helyumdan oluştuğunu öne süren astronom ve astrofizikçi Cecilia Helena Payne, bugün yaşamını yitirdi. Bağımsız gözlemler sonucunda Cecilia’nın, tezinde haklı olduğu kanıtlandı. Çalışmaları, modern astrofiziğin temelini oluşturdu. 
 
2001: Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) üyesi kadınlar, 12 Eylül askeri darbesi ile kadınlara dönük uygulanan “pantolon giyme yasağını” 7 Aralık 2001’de gerçekleştirdiği eylemle fiilen kaldırdı. Eğitim Sen’in “Pantolon giyme yasağını tanımıyoruz” çağrısıyla gerçekleşen eyleme yüksek katılım oldu. Kadınların mücadelesi sonucunda 3 Ocak 2002 tarihinde Kılık Kıyafet Yönetmeliği’nden kadın memurlara işyerinde pantolon giyme yasağı kaldırıldı.
 
2004: Uluslararası Kadına Yönelik Şiddet ve Namus Cinayetleri Konferansı İsveç’in başkenti Stockholm'de başladı. İsveç Eşitlik Bakanı Jens Orback, konferansın genel amacını, "patriarkal sistemin kadına dayattığı şiddeti önlemenin yollarını birlikte aramak" olarak özetledi. Dünyanın 30 ülkesinden uzmanlar ve hükümet yetkilileri, iki gün boyunca kadına yönelik şiddet ve katliamların önüne geçebilmenin yollarını tartıştı.
 
2007: Kadın Sığınakları ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı bileşenleri, şiddete karşı düdüklü eylem düzenledi. Taksim'deki eylemde yapılan açıklamada, "Aile içi erkek şiddetine karşı az sayıda da olsa sığınakların açılmasını sağladık. Türkiye'nin dört bir yanında kadın dayanışma merkezleri açtık. Devletin en üst mevkilerinde dahi kadına yönelik erkek şiddetinin bilinmesini sağladık" denildi.