Aralık ayı şiddet çetelesi: 20 kadın katledildi, 9 şüpheli ölüm

  • 09:04 6 Ocak 2023
  • Şiddet Çetelesi
Şehriban Aslan
 
HABER MERKEZİ - Aralık ayında derlediğimiz verilere göre erkekler 20 kadın ve 3 çocuğu katletti,  erkekler tarafından katledilirken, 9 kadın ve 1 çocuk şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.
 
Kurdistan ve Türkiye’de kadın katliamları kırım boyutuna gelirken, yargı ise kararlarını failleri destekler nitelikte veriyor. Bunun son örneği ise Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde yaşandı. Necati Akpınar, dini nikahla evli olduğu Mutlu Menekşe’yi katletti. Ancak daha sonra failin, 1984’te evli olduğu Emine A.’yı katlettiği ve tutuklandığı, ardından cezaevinde tahliye edildiği ve ikinci evliliğini yaptığı Fatma A.’yı da 2003 yılında katlettiği ortaya çıktı. Failin, 2 yıl önce Covid-19 tedbirleri kapsamında şartlı tahliye edildiği, yaklaşık 1 aydır da Mutlu M. ile dini nikahlı yaşadığı öğrenildi.
 
Erkek-devlet-yargı ortaklığıyla savaş bilançosu niteliğinde kadın katliamı tablosu ortaya çıkarken, kadınlar yine de hakları ve kazanımları için alanları terk etmiyor. Yine yılın son ayında da artan erkek-devlet şiddetine karşı kadın mücadelesini büyütme kararlılığı ortaya çıktı. Her ay basına ve dijital medyaya yansıyan olaylardan derlediğimiz verilere göre 2022 Aralık’ta 20 kadın ve 3 çocuk katledildi, 9 kadın ve 1 çocuk da şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Bu bilanço ile birlikte 2022 yılına dair veriler güncellenmiş oldu. Aralık ayı ile birlikte bir yılda 350 kadın katledildi, 212 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.
 
Failler en yakında!
 
Kadınlardan 7’si evli oldukları, 3’ü arkadaşı, 3’ü akrabası, 2’si boşandığı, 1’i boşanma aşamasında, 1’i ayrıldığı arkadaşı tarafından katledildi. 3 failin ise katlettikleri kadınlarla yakınlık derecesi bilinmiyor.
 
İllere göre dağılım
 
Kadın katliamlarının illere göre dağılımı şöyle: Kocaeli’de 2, İstanbul’da 2, Ankara’da 2, Amed’de 2, İzmir’de 2, Sêrt’te 1, Riha’da 1, Colemêrg’de 1, Denizli’de 1, Antalya’da 1, Bartın’da 1, Isparta’da 1, Balıkesir’de 1, Eskişehir’de 1, Manisa’da 1.
 
Kadın katliamı 
 
*Riha'nın Karaköprü ilçesinde Yekta Hezer, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Riha Şube Yöneticisi olan ablası Bahar Hezer'i ateşli silahla katletti.
 
*Ankara Polatlı-Haymana yolu üzerinde Tülay Güçevin isimli kadın, işkence edilerek katledilmiş halde bulundu. Olayla ilgili soruşturma kapsamında C.S.D. ve S.M.S. isimli iki kişi gözaltına alındı. C.S.D.’ye ait araçta kan izleri tespit edildi.
 
*Colemêrg’in Gever ilçesinde Seyfettin Ç. isimli erkek, evli olduğu Evin Ç.’yi ve yeğeni Haşim Ç.’yi ateşli silahla katletti. 
 
*İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde polis, Zuhal Ebrar Yıldız isimli kadını katletti. 
 
*Amed’in Yenişehir ilçesinde Sezer Gezer isimli erkek, evli olduğu Gülcan Atar’ı katletti. 
 
*Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Ayrancı Mahallesi Hoşdere Caddesi’nde boşandığı erkek Mehmet E. tarafından ateşli silah saldırısı sonucu ağır yaralanarak hastaneye kaldırılan Pelin C.'nin beyin ölümü gerçekleşerek yaşamını yitirdi.
 
*Denizli Merkezefendi ilçesinde Murat Tortop, evli olduğu Hülya Tortop’u katletti.
 
*Sêrt’in Hawêl (Baykan) ilçesine bağlı Ziyaret beldesinde Reyhan Subaşı (21) isimli kadın yakılarak katledilmiş halde bulundu.
 
*Amed’in Rêzan ilçesinde ikamet eden İclal Ş., babası Kadri K.’nin tarafından katledildi.
 
*İzmir’in Bayraklı ilçesinde C.G. isimli erkek, arkadaşı Tuba Kul’u katletti.
 
* Bartın’da, Aslan Çelikok, boşanma aşamasında olduğu Vasfiye Çelikok'u katletti.
 
*Antalya’da Yusuf Emre Tıraş, annesi Zübeyda Tıraş’ı katletti.
 
*Isparta’da Mustafa Bulut, evli olduğu Selver Bulut’u ateşli silahla katletti.
 
* Balıkesir'in Edremit ilçesinde emekli gardiyan Süleyman Karaaslan (66), ayrıldığı Almanyalı Gisela Uysal’ı (53) ateşli silahla katletti.
 
* Eskişehir’de Hasan F., arkadaşı Ayşenur Çolakoğlu’nu ateşli silahla katletti.
 
* Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde Şafak Budak, evli olduğu Kıymet Budak’ı katletti.
 
* Kocaeli'nin Körfez ilçesinde, Levent Yelege isimli erkek boşandığı Esma Nur Bakan’ı ateşli silahla katletti.
 
* İzmir'in Karabağlar ilçesinde Ahmet Fırat, evli olduğu Nuran Fırat’ı kesici aletle katletti.
 
* İstanbul’da Armin Asgari isimli erkek, arkadaşı Galina Trofimova isimli kadını katletti.
 
* Manisa'da daha önce evli olduğu iki kadını katleden Necati Akpınar, cezaevinden çıktıktan sonra dini nikahla evli olduğu Mutlu Menekşe’yi katletti.
 
Şüpheli kadın ölümleri 
 
*Sêrt'te, Kasım ayında intihar ettiği ileri sürülen 22 yaşındaki Dilan Y., tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. 
 
* Kocaeli’de üniversite öğrencisi Beyza Sarı, evinde şüpheli şekilde yaşamını yitirmiş halde bulundu.
 
* Antalya’dan İzmir Fuarı'na katılmak için kente gelen Beyza Taşkıran, Adnan Menderes Havalimanı'nda şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.
 
* Mêrdîn’in Nisêbîn ilçesinde Nurşin T. isimli kadın, şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.
 
* Kocaeli’nde 10 gün kaybolan Saadet Yıldız, Gebze’de bulunan Tatlıkuyu Vadisi'nde yaşamını yitirmiş halde bulundu.
 
* Kocaeli’de zincir marketin bir şubesinde çalışan kadın, marketin deposunda şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. 
 
* Agirî’nin Panos ilçesinde Güneş Bacı, şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmiş halde bulundu. Güneş'in evli olduğu erkek tarafından sistematik bir şekilde şiddete maruz kaldığı belirtildi. 
 
* İstanbul Esenyurt’ta yaşayan 30 yaşındaki İranlı kadın M.J., 10’uncu kattaki evinin penceresinden şüpheli şekilde düşerek hayatını kaybetti.
 
*Antalya’da bir arazide 30-35 yaşlarında bir kadın yaşamını yitirmiş halde bulundu.
 
 Kadını katletme girişimi, şiddet
 
* Wan’ın Qelqelî (Özalp) ilçesinde Pınar Tayyan adlı kadın, katletme girişimi sonucunda ağır yaralandı. 
 
* Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüsün şoförü, otobüste gülen yolcu kadınları hedef alarak polis çağırmakla tehdit etti.
 
Çocuk katliamı
 
* Aksaray’da Muhammet Kılıç isimli erkek, Melike Arıbaş’ı (15) katlederken, kızını korumaya çalışan Doğanay Arıbaş’ı da yaraladı.
 
* Konya'da Suriyeli Yusuf El Ahmed, kızları Kevser El Ahmed (17) ile Merve El Ahmed'i (15) kesici aletle katletti.
 
Şüpheli çocuk ölümü, yaralanma, şiddet
 
* Agirî’nin Giyadîn ilçesinde 16 yaşındaki İ.Ç., şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. 
 
Eril yargı kararları 
 
* Şirnex’in Cizîr ilçesinde bir okulda 42 öğrenciye cinsel tacizde bulunan Burak Ercan hakkında görülen davanın ikinci duruşmasında mahkeme heyeti, fail hakkında tutuklama talebini reddetti.
 
* İzmir’de Mira Güneş'i katleden faillerin yargılandığı dava ertelenirken, tutuklu fail Serdar Gülsoy, bir suçtan beraat etti. Tutuksuz yargılanan erkekler hakkında ise yine tutuklama kararı çıkmadı.
 
* İstanbul’un Sultangazi ilçesinde Cemile Şenel’in katledilmesinden dolayı tutuklu yargılanan fail Nusret Tekin'e indirim uygulandı ve müebbet ile 7 yıl 9 ay hapis cezası verildi.