'Kimliğimize bakıp gittiler'

  • 09:07 18 Mart 2023
  • Güncel
Melike Aydın
 
İZMİR - Meleti’deki evleri yıkılan 8 aylık hamile olan Suriyeli H.Ş.’nin sağlık kontrolü en son depremden önce yapıldı. Kötü yaşam koşullarında bebeğini dünyaya getirecek olan H., “Fakirliğin halini biliyorsunuz” diyerek kimliklerine bakıldığını ancak yardım yapılmadığını söyledi. 
 
Mereş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen iki büyük depremden 11 kent etkilendi. Bu kentlerden biri olan Meletî’de  evi yıkılanlardan biri de H.Ş,. 2018 yılında Suriye’nin Halep kentinden göç ederek Meletî’ye yerleşen H.Ş., de evleri yıkılanlardan biri. H.Ş. ve çoğu kadın ve çocuklardan oluşan 5 aile ile birlikte Halkların Demokratik Partisi (HDP) Menemen İlçe Örgütü’nün desteğiyle İzmir’de bulunan boş bir dükkanda geçici süreyle kalıyor. Hamile olan H. ve ailesi, kötü koşullarda yaşama tutunmaya çalışıyor. 
 
‘Rüzgar çadırımızı yıktı’
 
Dört çocuğu olan ve yaklaşık bir ay sonra doğum yapacak olan H., “Buraya gelince çadırda kaldık. Aslında çadır yoktu, battaniyeden çadır yaptık. Rüzgar çadırımızı yıktı. Bize bu yeri buldular, komşuların yardımıyla hayatta kalıyoruz” dedi. 
 
‘Kimliğimize bakıp yardım etmediler’
 
Meletî’de iken kağıt toplayarak geçimini sağlayan H., “Orada para kazanıyorduk, burada iş bulamıyoruz. Eşim sabahtan akşama kadar iş arıyor. Kimse iş vermiyor, paramız yok ev de vermiyorlar. Bu yüzden ancak burayı bulabildiler. Çok kişi geldi, belediye de geldi. Gelip kimliğimize bakıyorlar, çocuklara bakıyorlar ama hiçbir yardım yapmıyorlar” ifadeleriyle yaşadıklarını anlattı. 
 
Uzun süredir sağlık kontrolleri yapılmıyor
 
En son meletî’de deprem öncesinde doktora göründüğünü ancak o zamanda beri kontrollerini yapamadığını söyleyen H., “En çok ihtiyacımız bir ev. Elimizde yemek yapmak için bile para yok. Komşular yardım ediyor. Fakirliğin halini biliyorsunuz” diye konuştu. 
 
 
  
 

Etiketler:

Okumadan geçme!